Anne ve bebek,  Sağlık

0-6 Yaş Arası Eğitici Oyunlar Nelerdir?

Bebekleri doğduktan sonra annelerimiz gelişimlerini takip eder ve sürekli her yaş dönemine ait oyunlar araştırıp çocuklarıyla vakit geçirmek için uğraşırlar. 0-6 yaş arası yani okul öncesi dönem olarak adlandırılan dönemde anneler ve babalar dikkatli olmalıdırlar.

Bu dönemdeki oyunlar çocukların gelişimlerine yardımcı olan temel becerileri kazandıran, hayal güçlerini geliştiren düşünsel ve fiziksel yetilerinin tamamlanmasına yardımcın olacağı için dikkatli olmak gerekir. Oyun seçimlerinin yanında oyuncak seçimleri de önemlidir.

Çocukların dikkat süreleri ve zeka gelişimleri bu dönemde tamamlanır. 0-6 yaş aralığında öğrenme çok yoğun, alışkanlıkların ve zihinsel yeteneklerin en hızlı şekilde geliştiği dönemdir. Her oyun ve oyuncak çocuğun gelişiminin gerektirdiği yetimlere gire seçilmelidir.

0-1 yaş aralığında kavrama , duyduğu seslere dikkat etme, şekilleri tanıma yetileri geliştiği için buna uygun etkinlikler yapılmalı. Örneğin; ilerleyen dönemlerde lego ve bloklar gibi oyuncaklar çocukların zihinsel gelişimlerini olumlu yönde etkileyerek, problem çözmelerine ve Neden-sonuç ilişkilerini daha iyi anlamlarına yardımcı olur.

Çocuklarım gelişim dönemlerinde ince motor becerilerinin gelişmesi için küçük oyuncaklar alınabilir. Nedir bu ince motor? Çocuğun el, ayak ve bilek gibi bölgelerdeki küçük kaşların koordinasyonunu da kapsar. İnce motoru destekleyen oyunlar ayrıca dikkat için göz kaslarının gelişmesine yardımcı olur.

1 yaşına kadar çocuklar özellikle, şekil, ses ve renklere duyarlıdır. Dişlerinin çıkmasıyla diş kaşıyıcılar oyuncakların yerini alır. Bu dönemlerde çocuğumuza kazandıracağımız, daha doğrusu becerilerini geliştireceğimiz oyunlarla artık eşleştirme ve sınıflandırma yapabilmektedir.

2 yaşından sonra resim çizme , makas kullanma, kalem tutma becerileri hızla gelişir. 2-2,5 yaş aralığında 4-5 parçalı, 3 yaşta 6-12 parça yapbozları yapabilir, rakamları sayabilir, 3 tekerlekli bisiklete binebilir. Bu nedenle bu becerilerine uygun oyunlar kurabilirsiniz.

4-6 yaş arasında çocuklar fiziksel gelişimlerinin çoğunu tamamlamış ve denge kurma konusunda ustalaşmış durumdadırlar. Bu dönemde daha çık koşma, tırmanma ve atlama oyunlarını tercih edeceklerdir . Bu dönemde çocuğunuzun sosyalleşmesine yardımcı olun. Telefon, tablet ve televizyona hapsolmalarını engelleyin mesela.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.