Oya,  Oya Dantel

2019 Tığ Oya Modelleri

Spread the love

2019 yılına doğru günler ilerlerken bu yılın en beğenilen 2019 tığ oya modellerini sizlere sunmak istiyorum. Ayrıca söylemek istiyorum sitemizde çok sayıda oya çeşitlerinin yapılış anlatımlarını da bulabilirsiniz.

Tığ oyaları en eski zamanlardan beri devam eden çeyiz eşyalrından birisidir. Özellikle yazma kenarına hareketlilik ve muhteşem görsellik kazandırmaktadır. Günümüzde yeniden trend bir el işi örneği olarak kendisini gösteren tığ oya örnekleri için bu resimli galeriyi incelemek en iyi seçenek olacaktır. Malzemeleri aldıktan sonra kolayca teknikleri öğrenebilir ve dilediğiniz gibi tığ işlemeleri ile modeller örmeye başlayabilirsiniz. Arkadaşlarınızla toplanarak yapılabilecek en keyifli hobiler arasında da sayılmaktadır. Çeyiz içerisinde mutlaka yer alması gereken parçaları tığ inceliği ile hazırlamak sizin için çok zevkli olacaktır.

Renkli iplerle hazırlanabilen birçok ürünü de tığ işlemesine uyarlayabilirsiniz. Daha ince işlemeler ile de dantelin şıklığını havlu kenarlarına ve yemeni kenarlarına kazandırmak mümkün olacaktır. Yazma kenarına işlenen tığ oyası modellerini sevdiklerinize hediye edebileceğiniz gibi bu işin ticaretini yaparak da aile bütçesine katkı sağlayabilirsiniz. Modern tığ oya örnekleri ile siz de en göz alıcı modelleri başlayın ve yazma modellerimizi kolay bir şekilde çok daha kullanışlı hale getirebileceğinizi görün.

Günümüzde artık tığ oyaları daha çok boncuksuz olarak yapılıyor. Bu örnekleri facebook, instagram ve pinterestte bulabilirsiniz. Örmeye yeni başlayanlar için kolay ve gösterişli modellerden tutun da örneği ağır tığ işi oyaları ve becerikli ellerden çıkan ince tığ oyalarının anlatımlı yapılışlarını bulabilirsiniz. Oyaya ilk başlamadan önce yazma kenarına zürafa yapmalısınız. Böylece oyanın görünümü ve yapılışı daha güzel olacaktır.

Tığ ile usta ve maharetli eller çok çeşitli çeyiz işi oyalar yapıyor. Küçük motiflere sahip olan oyalar daha çok çıtı pıtı tığ oyası olarak biliniyor. Bu örneklerin tatlılığı onlara bu ismi veriyor zaten.

En ilgi çeken oyalardan olan pullu tığ oyaları rengarenk pullarla örülen ışıl ışıl parlayan göz alıcı güzelliğiyle insanı kendine baktıran bir oya çeşidi. Bu güzel oyalar daha çok düğünlerde ve kına geceleri gibi özel günlerde kullanılıyor.

Yeni bir tarz olan oya çeşidi de püsküllü tığ oyası. Yazma kenarı püsküllerle süslenerek güzel bir görünüm elde ediliyor. Sevilen ve beğenilen eskiden bu yana devam eden örneklerden birisi de papatya örnekli tığ oyaları. Yazmanızda adeta bahar gelmiş  bir görüntü ortaya çıkıyor. Fıstıklı tığ oyası modelleri de çok sevilen ve çok kullanılan oyalar dandır.

Mevlitlerle de kullanabileceğiniz namaz örtüsü tığ oyaları da güzel oya çeşitlerindendir. Boncuklu olanları da var boncuksuz sadece oya ipiyle örülenler de mevcut.

Genç kızlarımızın çeyizleri için yapılan, havluların kenarlarını süsleyen tığ işi havlu kenarı oyalar da yapılmaktadır. Ama bugün yazma ve yaşmak kenarı modellerini paylaşıyorum. Sizler için hazırladığım bu güzel tığ oyalarını eminim sizler de beğeneceksiniz. Ayrıca çeyiz için kullanabileceğiniz birbirinden şık dantel modellerine buradan bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir