Güzellik,  Güzellik ve Sağlık

Ağda Sonrası Oluşan Kızarıklar Nasıl Geçer?

Kadınların korkulu rüyalarından biri de ağdadır. Yapılan araştırmalara göre kadınların %60’ı hâlâ tüylerden kurtulmak için klasik yöntem olan ağdayı tercih ediyor.

Her cilt, yapısı açısından farklı reaksiyonlar gösterir. Bazen ağda sonrası kızarıklık, bazen de sivilce şeklinde tepki verir. Şunu bilmek gerekir tüy ne kadar uzun olursa tahriş olma ve acı hissi o kadar fazla olur, tabii de tüyler kısa olunca ağrı olmayacak diye bir durum söz konusu değildir.

Ağda yapmadan önce dikkat etmemiz gereken bazı durumlar vardır. Regl döneminden öncesi sonrası bir kaç gün ağda için uygun değildir. Ağda öncesi ağda yapılacak bölgeye pudra sürmek bölgenin nemini alacağı için ağdanın cilde daha iyi yapışmasını sağlar ve böylece tek seferde en etkili şekilde işlem gerçekleştirilir.

Ağda cilde ne kadar az sürülürse tahriş olma ihtimali o kadar azalır , aynı bölgeye birden fazla sürülen ağda cilde zarar verir. Ağda sonrası saf zeytinyağı sürülebilir. Yağın dışında acıyan bölgeye soğuk kompres yapmak faydalı olacaktır.

Ağda sonrası bölge 24 saat sıcak su ile temas ettirilmemelidir. Ağda yapılmış bölgeye yapışıp sıkıştıracak giysiler tahrişi artıracağı için tercih edilmemelidir.

Kızarıklıkları gidermek için ise 1 kase yoğurda 1 yemek kaşığı karbonat ekleyip karıştırın ve ağda yapılan bölgeye sürüp 10 dakika bekletip yıkayın.

Bebek pudrası , gül suyu ve limonu karıştırıp krem haline getirerek ağda bölgesine uygulayın. Her derde deva aloe vera bitkisinin jeli her cilt problemine iyi gelir. Kızarmış bölgeye bu jeli uygulayabilirsiniz.

Bunların dışında şeker -limon maskesi, aspirin maskesi, buz maskesi de uygulayabileceğiniz gider yöntemlerdir. Bu yöntemlerden hangisini uygularsanız uygulayın dikkat etmeniz gereken tek şey ağda yaptıktan en az yarım saat sonra yapmanız gerekir. Aksi takdirde tamamen açık olan gözenekler sayesinde cilt altınıza işleyen maddeler istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.