Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Ağız Yaralarına Evde Çözüm

Ağız beslenmenin başladığı en temel uzvumuzdur. Küçükten büyüğe her yaşta görülebilen ağız yaraları halk arasında aft olarak bilinir. Bebeklik döneminde görülen ağız yarasına ise pamukçuk denilir. Ağzı yaraları ağız temizliği düzenli ve tam yapılmadığı zaman yada stres sonucu bilinçli – bilinçsiz ısırma nedeniyle oluşur.

Ağız yaraları konuşurken, yemek yerken çok acıyarak oldukça rahatsızlık verir. Bazı ağız yaraları kendiliğinden geçebildiği gibi bazıları da ağız içine yayılarak daha uzun sürede yada dışarıda müdahale ile iyileşebilirler. Ağız yaraları için tıbbi ilaçlar dışında evde uygulayabileceğiniz alternatif tıbbın desteğiyle birden fazla bitkisel çözüm vardır.

Sofralarımızın vazgeçilmez baharatı tuz bunların en başında gelir. Bir fincan ılık suya karıştıracağınız yarım çorba kaşığı tuzu iyice eriterek günde 3-4 defa ağız gargarası yaparak yaraların iyileştiğini görebilirsiniz.

Eğer ağız yaralarınız çok ağrılı ise bir kaç tane buzu temiz ince bir beze sarıp bir kaç dakika yara üzerinde bekletirseniz acınızın dindiğini görebilirsiniz. Önerilerimize sirke ile devam edelim. Dezenfekte özelliği olan sirke ağız temizliğine destek vererek yara oluşumunu engeller veya oluşan yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Günde bir kaç kez ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

Çoğunuzun bilmediği bir diğer yöntem ise çaydır. 1 adet sallama çay poşetini kullandıktan sonra buzdolabında 30 dakika bekletip yara üzerinde 10-15 dakika bekletebilirsiniz. Aktarlardan alacağınız biberiye, rezene, kantaron bitkilerini ayrı ayrı kaynatıp elde edeceğiniz sularla ağız gargarası yapıp yaralarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Bir tutam zeytin yaprağı ağızda çiğnenebilir. 1 bardak suya 1 cay kaşığı karbonat ekleyip tamamen eritip yine düzenli olarak 3-4 defa ağız gargarası yapabilirsiniz.

Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi balı her gece yatmadan önce ağzımızda oluşan yaralara sürdüğünüz zaman büyük bir kısmının sabaha kadar geçtiğini gözlemleyebilirsiniz. Bazılarımızın evinde yetiştirdiği aloevera bitkisi de sizlere sunabileceğimiz en son öneridir. Hepinize sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir