Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

ALS Hastalığı Nedir?Belirti ve Tedavisi Nelerdir?

Bir çok tanınmış kişilerden ve çevremizdeki bazı insanlardan als hastalığını duymuşuzdur. Bugün sizlerle als hastalığı nedir, belirtileri nelerdir ve tedavi süreci nasıl ilerle bunlarla ilgili bir kaç bilgi paylaşalım.

Als hastalığı , istemli kas hareketlerinden sorumlu sinir hücrelerinin hasarına kaynaklanan ve nadir görülen nörolojik bir hastalıktır.

İstemli kaslar nelerdir diye sorarsanız hemen şöyle açıklayalım, istemli kas yeme, içme ve çiğneme gibi hareketlerden sorumlu kaslardır. Maalesef ki günümüzde ALS hastalığının tedavisi yada yavaş ilerlemesi için uygulanan bir tedavi yoktur.

Her durumda olduğu gibi bu hastalık da kişiden kişiye göre değişen belirtiler gösterir. Kimisi nesneleri tutmakta zorluk çekerken , kimisi de konuşmakta zorluk çekebilir.

Bu hastalık kademeli olarak ilerleyen bir hastalıktır. Bu hastalık genel olarak 3 ila 5 yıl arasında ilerlemesini tamamlayıp hastanın ölümüne sebep olurken, bu süreç bazı hastalarda 10 yıla kadar çıkmaktadır.

ALS hastalığı için yürürken tökezleme, eşyaları taşımada zorlanma, konuşma bozukluğu, yutma problemi, kaslarda kramp ve sertlik , başı dik tutmada zorluk çekme gibi belirtileri sıralayabiliriz.

Bu hastalık ilk başlarda sadece bir bölgeyi etkileyebilir, zamanla tüm organlar hastalığın etkisine girseler bile mesane ve kalp tamamen sağlıklı kalır. Hastalık iyice ilerlediğinde kas kitlelerine azalma, kaslarda ileri derecede güçsüzlük, çiğneme ve yüzme problemlerinde ileri derecede güçlük çekilebilir.

Bu hastalık genetik olarak %5 veya %10 olarak geçiş olabilir. Bunun yanı sıra farklı nedenlerden de kaynaklanabilir. Bu hastalığın vücuda verdiği hasarlar ilaç yardımıyla düzeltilemez , ancak ilaçlar yardımıyla komplikasyonların önlenmesi, hastanın bağımsız hale getirilmesi ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak mümkündür. Tıbbi ilaçların yanı sıra fizik tedavi , konuşma terapisi, beslenme takviyesi, psikolojik ve sosyal destekler verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.