Anne ve bebek,  Sağlık

Anne Sütünü Artıran Bitkiler

Bebeğimiz doğduktan sonra ilk 6 ay anne sütü alması ilerisi hayatı içinde oldukça önemlidir. Doğrudan sonra anne sütü bazen hemen , bazen de bir kaç gün sonra gelir.

Bebeğimizin aç kalmaması için doğduktan sonra doğru şekilde bebeğimizi emzirmeye çalışalım. Örneğin; ilk emzirmede bazı hemşirelerin yaptığı hatalar göğsü arkadan öne doğru yani göğsün ucuna doğru masaj yaparak sütün gelmesi sağlanmalıdır.

Sadece göğsün ucunu sıkmak hem sütün gelmesini zorlaştırır , hem de göğüs ucunun çatlaması neden olarak annenin canının acımasına neden olur. Anne sütünün gelmesine yardımcı bir diğer yöntem ise sıcak bir duş almaktır.

Özellikle duş esnasında sırtımıza sıcak su tutmak bize yardım eder. Sütün artması için annenin bol su içmesi ve dinlenmesi gerekir. Bunun yanında bol sebze ve meyve tüketilmelidir.

Susuzluğu gideren , süt bezlerini uyararak prolaktin hormonu salgılanmasına destek veren amber çiçeği sütü artırır. Anne sütünü artıran ve aynı zamanda bebeğin gelişmemiş sindirim sistemi kaynaklı problemleri gideren rezeneyi unutmamak lazım.

Buna benzer bir diğer bitki ise gidecek kimyondur . Kimyon hem annenin sütünü artırır hem de bebekte oluşacak gaz problemlerinin önüne geçer. Sinir sistemini güçlendirip uyku düzenini sağlayan mine çiçeği aynı zamanda galaktagog özelliği ile anne sütünü artırır.

Asırlardır anne sütünü artırdığı bilinen keçi sedef otu da listemizde yer alıyor. Aynı zamanda kan şekerini düzenler, metabolizmayı hızlandırır, diyabet tedavisinde de kullanılmıştır. Anne sütünü artıran diğer bir bitki ise ahu dududur.

Ahududu aynı zamanda kanı temizler, vücudun toksinlerden arınmasına yardımcın olan antioksidan özelliği olan bir bitkidir. Bunların dışında içerisinde C vitamini olan tüm besin ve bitkileri tüketmek , doğum sonrası bize ek destek sağlayacaktır. Çok eski dönemlerde doğum yapan annelere günde 2-3 bardak tüketmesi önerilen çemen otu bitkisinin de unutmayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.