Anne ve bebek,  Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Anne Sütünü Artıran Doğal Besinler

Anne sütü bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra bebeğinizin tanışacağı ilk ve en önemli besindir. Anneler doğum yaklaştıkça ve doğumdan sonra “ acaba sütüm olacak mı, sütüm bebeğime yetecek mi? “ endişesi taşırlar.

İlk 6 ay alınan anne sütü bebeğiniz için önemlidir. Tek başına bebeğin alması gereken tüm besinleri içerir. Anne sütü bebeğinizle olan bağınızı güçlendirir. Beyin, kas ve iskelet sisteminin gelişimini destekler.

Anne sütü hormonal , fiziksel ve psikolojik tüm etmenlerden etkilenir. Bebeğiniz emmeye başladıktan sonra süt üretme hormonları harekete geçer. Doğru teknik ve sık sık emzirmek sütün gelmesine ve emzirmenin devamlılığına katkı sağlar.

Anne sütünün %89 u sudan oluşur , bu nedenle anne düzenli ve bol su tüketmelidir. Düzenli uyku, iyi beslenme anne sütünü artırır, zayıflama diyeti yapılması anne sütünü azaltabilir.

Bebek emzirildikten sonra göğüsler hâlâ dolu ise pompa yardımıyla boşaltılmalıdır ki yerine süt yeniden üretilsin. Annenin emzirme döneminde stresten uzak durması, sütünün yettiğine ve bebeğinin doyduğuna dair kendini motive etmesi önemlidir.

Yeşil yapraklı tüm besinler ; ıspanak, ısırgan, karalahana , kırmızı pancar ve koyu yapraklı sebzeler içerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde süt üretimine katkı sağlar. İçerisindeki beta karoten ve A vitamini sayesinde annenin ihtiyacı olan enerjiyi karşılayan havuç sütünüzün de kalitesini artıracaktır.

Yöresel yiyeceklerden humus süt üretiminde harika bir yiyecektir. Nohut, tahin , sarımsak, zeytinyağı ve limon ile hazırlanan humus annenin ihtiyacı olan tüm besinleri içerir. İster taze, ister kurutulmuş incir, kayısı ve hurma da süt artırmaya yardımcı olur.

Aktardan alacağınız rezene hem sütünüzü artırır hem de bebeğinizin gaz sancısını önler. Kalsiyum yönünden zengin olan susam da size önereceğimiz başka bir besindir.

Ceviz ve bademi de unutmayalım. Emzirme döneminizde bolca tüketmenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir