Anne ve bebek

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Hayata gözlerini açan cennet kokulu bebeklerim için en doğal ve doğanın mucizesi besin anne sütüdür. İçerisinde bebeğin her türlü ihtiyacı olan proteinler, karbonhidratlar, mineraller , vitaminler ve yağlar vardır.

Uzmanlar bebeklerin gelişimin için ilk 6 ay anne sütü alımının önemini her fırsatta vurgulamaktadır. İlk 6 ay yeterli kilo alan bebeklerin anne sütünden başka bir ek gıdaya gereksinimleri yoktur.

Anne sütü bebek ve anne arasındaki bağı güçlendirmesi bakımından doğumdan hemen sonra vakit kaybetmeden bebek anne memesiyle tanıştırılmalıdır.

Bir bebek anne sütüyle beslenmeye ne kadar çabuk alıştırılırsa, anne sütünün de o kadar çabuk gelecektir. Doğumdan sonra gelen ilk sütun rengi normal süt gibi değildir.

Ön süt denilen bu süt, ard süt denilen daha sonra gelecek sütle içerik bakımından oldukça farklıdır. Ön sütte protein, ard sütte ise yağ oranı yükselir. Bu da bebekte doygunluk hissi sağlar ve bebekte görülebilecek obeziteyi engeller.

Anne sütü içerdiği özel enzimler sayesinde bir çok mikroorganizmaya karşı öldürücü etkiye sahiptir, bu sayede bebeklere doğal bağışıklık sağlar.

İlk 9 ay bebeği kızamık , kızıl ve su çiçeği gibi hastalıklara karşı korur. İlk günlerde gelen ve içerisinde yararlı bakterilerin bulunduğu süte kolostrum adı verilir. Bu üstteki yararlı bakteriler ard süte göre daha fazladır.

Bu bakteriler bağırsağı kaplayacak alerji yapabilecek maddelerin emilimini engeller. Anne sütü alan bebeklerde , özellikle prematüre doğan bebeklerde I.Q puanının yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Anne sütünün içerdiği çeşitli büyüme faktörleri bebeğin bağırsak ve beyin gibi birçok organının gelişiminin daha iyi olmasın sağlar.

Bağışıklık sistemini güçlendiren, enfeksiyon hastalıklarından koruyan anne sütüyle beslenen kız çocuklarının ilerde meme kanserine yakalanma riski diğer kız bebeklere göre daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. Anne sütünün ağız temizliğinde kullanıldığında çok yararlı olduğu gözlemlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir