Anne ve bebek,  Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Arı Sütünün Faydaları

Ağaçların üreyerek meyve ve sebze vermesine yardımcı olan arıların ürettikleri arı sütünü duymuşsunuzdur. Peki nedir bu arı sütü? Arı sütü , arılar tarafından üretilen kremi yapıya sahip olan bir sıvıdır.

Bir arı kovanında arı sütünü tüketebilen tek canlı kraliçe arıdır. Arı sütünü kraliçe arı dışında hiçbir arı tüketemez. Bu arı sütünün insan vücuduna o kadar çok faydası vardır ki okuyunca siz bile inanamayacaksınız.

Arı sütü üretilmesi oldukça zor olan, genç arılar tarafından uzun çalışmalar sonucunda üretilen bir sıvıdır . Sadece arı sütü ile beslenen kraliçe arı dünyanın en doğurgan canlısıdır ve ağırlığının iki katı kadar yumurta yumurtlarlar.

Arı sütünü ne kadar ve nasıl tüketileceğini bilmek oldukça önemlidir. Arı sütünü ister tek başına, ister bal ile karıştırıp macun şeklinde, isterseniz de içeceğe karıştırarak tüketebilirsiniz. Yetişkinlerde günde sadece 1 gram, çocuklarda ise bu ölçünün yarısı kadar tüketilmesi, fazla tüketilmemesi önerilir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren arı sütü birçok hastalığa iyi gelir. Vitamin takviyesi olarak kullanılan arı sütü A,B,C,D,D ve K vitamini bakımından zengindir. Demir, kalsiyum, iyot, magnezyum ve fosfor açısından zengindir.

Çocukların büyüme ve gelişmesine yardımcı olur, aynı zamanda bu dönemde dışarıdan gelen mikroplara karşı savaş açar. Kan basıncını ve tansiyonu düzenler. Vücuda enerji verir ve canlandırır.

Uyku bozukluğu olan kişiler kullandığı zaman uykunun düzene girmesini sağlar. Şeker hastalarının şeker seviyesini dengeler. Arı sütünün doğal antibiyotik özelliği vardır, yaraların iyileşmesini sağlar.

Propolis ile birlikte kullanıldığında MS gibi ciddi hastalıklarda olumlu sonuçlar alınmıştır. Doğurganlığı destekleyen arı sütü sperm sayısını artırır.

Kalp ve damar sistemini destekler. Kolesterole iyi gelir. Astım, bronşit ve nefes darlığı çeken kişilerde akciğeri temizleyip balgam söktürür. Çocuklarda kas ve kemik gelişimini destekler, zihinsel ve bedensel gelişimi hızlandırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir