Anne ve bebek

Aşırı Kilo Hamileliğe Engel midir?

Genetik yapısı kiloya müsait olan yada yanlış beslenmeden dolayı kilolu olan ve anne olmak isteyen kadınların hep kafasında soru işareti vardır. Gelen olan bu “ aşırı kilo hamileliğe engel midir?” sorusuna bir de uzmanların gözüyle yanıt arayalım.

Yapılan araştırmalara göre erkek ve kadınlarda görülen fazla kilo anne-baba olma şansını azaltıyor. Nasıl mı? Alınan fazla kilo kadınlarda yumurta, erkeklerde ise sperm kalitesini düşürerek döllenme oranının düşmesine neden olmaktadır.

Son yıllarda Dünyada ve Türkiye’de de yaygınlaşan aşırı kilo ve obezite; şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi önemli hastalıkların yanı sıra bebek sahibi olmak isteyen anne- baba adayları içinde büyük sorun teşkil etmektedir. Peki bu aşırı kilo bebek sahibi olmayı nasıl olumsuz etkiler ayrıntılı olarak bir inceleyelim.

Erkeklerin aşırı kilolu olması vücuttaki biriken yağın içindeki hormon dengesizliği sperm yapımını etkiler ve spermin kalitesi düşer. Kalitesi düşen sperm yumurtayı döllenmeye gittiği zaman döllenmeyi sağlayamaz. Bu kilonun sadece bir etkisi.

Bunun dışında cinsellik negatif olarak etkilenir, spermin belli yöndeki hareketini düşürür. Kısacası kilolu bir erkeğin sağlıklı çocuk sahibi olma şansı azalır. Peki kiloyu kadın alıyorsa sonuçları nelerdir? Kadınların aşırı kilolu olması ilk önce hormonların bozulmasına neden olur.

Kadın kilo alıp vermiyorsa hormonlar bozulur, adet düzensizliği görülür. Bununla birlikte yumurta gelişmesi yavaşlar vr yumurtanın döllenebilirliği de düşerek, döllenme sıkıntıya girer. Bu aşırı kilo hormonları bozarken, sperm, yumurta ve rahim içi zarı bozuklukları oluştuğu için ya gebelik oluşmaz, oluşsa bile düşük riski artar.

Bu sorunları inceledikten sonra anne olmak isteyen kadın hızlı değil yavaş yavaş kilo verirse yumurta kalitesi olumlu yönde etkilenir. Yavaş verilen kilo vücudun dengesini bozmaz. Kilo vermeye başlayan annenin gebe kalma şansı artar, düşük riski azalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.