Güzellik,  Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Aşırı Terlemeye Bitkisel Çözümler

Terleme vücudun normal fizyolojik bir özelliğidir. Ancak bu terleme normalden çok fazla ise bu bir sağlık sorunudur. Yaz sıcakları geldiği zaman terleme sorunu kendini çok fazla göstermeye başlar.

Aşırı terleme tıp dilinde “hiperhidrozis” yani terleme bozukluğu olarak adlandırılır. Aşırı terleme problemi vücut ısısının artmasına neden olur. Aşırı terlemenin stres, anksiyete, hormon bozuklukları , düzensiz beslenme, obezite, lösemi, menapoz gibi birden fazla sebebi vardır.

Terleme problemi çoğunlukla avuç içi , ayak tabanı, koltuk altı, saç derisi gibi vücudun çeşitli yerlerinde görülebilir. Terlemeden kaynaklı kötü koku kişinin sosyal hayatını olumsuz olarak etkileyebilir.

Aşırı terleme bir hastalığın belirtisi olabilir. Eğer siz de böyle bir problem yaşıyorsanız mutlaka bir uzmana başvurun. Tıbbi tedavinin yanı sıra bitkisel çözümler de vardır. Öncelikle kendi alabileceğimiz önlemlere değinelim.  Ancak bu bitkileri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Yeşil çay: İçerisinde bulunan tanen ve organik asitler, yeşil çayı aşırı ter salgılarını azaltmak için doğal bir tedavi haline getirir.

Ceviz: Bu alternatif tarif, cildin ferahlığını koruyan ve ter kokusunu önleyen özellikleri sayesinde cildinizi taze tutmanıza yardımcı olur.

Hindistan cevizi yağı ve kafur: Hindistan cevizi yağının mikrop karşıtı özelliği, aşırı terlemenin yoğunlaştığı bölgelerde bakteri üremesini engelleyebilir. Bu maddeyi kafurla karıştırdığınızda ise, cildinizin ter kokmasını önlemenize yardımcı olacak güçlü bir deodorant elde etmiş olursunuz. 

Tuz ve limon: Bu ter önleyici ilaç, el ve koltuk altlarınızdaki bezlerinin ter salgılamasını azaltır. Peeling etkisi ise ölü hücreleri ve bakterileri yok eder, böylece kötü kokular ortaya çıkmaz.

Aloe vera ve karbonat: Bu ilginç karışım, cildinizi soğutur ve aşırı terleme nedeniyle hoş olmayan kokulara neden olan bakterilerin bu bölgelerde çoğalmasını engeller.

Sık sık soğuk su içebilirsiniz böylece vücut ısınız dengelenir. Fazla miktarda alkol ve sigara kullanıyorsanız azaltın. Naylon içerikli kıyafetler giymeyin. Kafeinli içecek tüketimini azaltın. Fastfood yiyeceklerden uzak durun. Bol miktarda çinko içerikli gıdalar tüketin.

Bitkisel çözümler içinde en bilineni elma sirkesidir. Gece yatmadan önce aşırı terleme probleminin görüldüğü bölgeleri yıkayıp pamuk yardımıyla elma sirkesi sürün. Sabaha kadar bekleyip duş alın ve bu bölgeye bebek pudrası sürün veya deodorant sıkın.

Başka bir karışım ise yine elma sirkesi ve baldır. 2 çay kaşığı sirke ve bir miktar balı karıştırıp günde 1 defa için. Bir başka mucizevi bitki ise ada çayı, ter bezlerini daraltıcı özelliği ile terlemeyi büyük ölçüde azaltır.

1 bardak kaynamış suya 1 çay kaşığı ada çayı ekleyip 5 dakika demlenmesini bekleyin. Çayınıza bir kaç damla limon ekleyip günde 2-3 kez tüketebilirsiniz.

Pastalarımızın muhteşem şekilde kabarmasını sağlayan kabartma tozu, evet yanlış duymadınız terlemeye çözüm kabartma tozu. Vücuttaki nemi emer ve vücut kokusunu ortadan kaldırır. 1 çay kaşığı kabartma tozunu az miktarda su ile karıştırarak bir maske haline getirelim ve sonra terleyen bölgelerinize sürün 15-20 dakika bekleyip yıkayın. Bunu haftada 2-3 defa tekrarlayın .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.