Güzellik,  Güzellik ve Sağlık

Bacaktaki Oluşan Batık Lekelerine Bitkisel Çözüm

Biz bayanların ergenlik döneminde sonra mücadele ettiği en büyük meselelerden biri de bacak tüylerini temizlemektir. Her bayanın kendine özel yöntemleri vardır, ancak her yöntemin doğru olması söz konusu değildir.

Yanlış kullanılan epilasyon aletleri, sık sık ve tamamen tüyleri temizlemeye ağda yöntemleri, sürekli kullanılan jilet bunlardan bazılarıdır. Bacakların tam ve doğru olarak temizlenmeye tüyler kıvrılabilir, derinin altında kalabilir ve batık haline gelebilir.

Halk dilinde batığın diğer bir adı da kıl dönmesidir. Bacağında kıl dönmesi oluşan bayanlar bundan rahatsız oldukları için ya iki tırnağının arasında sıkarak yada sivri bir şey ile içerisindekini çıkarmaya çalışarak bu batıkları temizlerler.

Unutulmamalıdır ki bu işlemler bacaklarımız da leke oluşmasına sebep olur. Batıkların bir başka sebebi de bir çoğumuzun dışı ölü deri temizliğidir.

Bayanlarımızın çoğu bu ayrıntıyı bilmese de her banyo esnasında yumuşayan derimizi duş jeli yada bitkisel bir sabun ile çok sert olmayan bir kese yardımı ile temizlememiz lazım. Yalnız bu işlemi yaparken çok sert hareketler yapmamalıyız çünkü bu cildimize zarar verir. Ölü deri temizliği sayesinde kıl kökleri nefes aldığı için yeni çıkacak deri ve tüyler sıkışma yapmadan çıkacak ve bacaklarımız rahatlayacaktır.

Yanlış yapılan tüy temizleme yöntemlerinin yani sıra bazı vücut yapıları da batık üretebilmektedir. Batık oluşmasını engelleyebilmek için lazer epilasyon yapılabilir. Batıklardan ve batık lekelerinden evde uygulayabileceğiniz yöntemlerle kurtulmanız mümkündür. En kolay yöntem limon suyu ve soda kürüdür.

Duşta güzel bir şekilde bacaklarınızı keseledikten sonra 1 çay bardağı limon suyu ve 1 çay bardağı sodayı karıştırın ve bu karışımı bacaklarınıza düzenli olarak uyguladığınızda batıklarınızın azaldığını göreceksiniz.

Şimdi birde leke için birkaç tane püf noktası tarif verelim. Eczaneden alacağınız 1 kutu aspirin den 5 adet aspirini 1.5 bardak su da iyice eritip ucunda sprey başlığı olan bir şişeye doldurun ve bacaklarınızı keseledikten sonra bu karışımı bacaklarınıza sıkıp 3-4 saat sonra durulayın.

Bunların dışında şeker ve karbonat maskesi de bulunmaktadır. Dilerseniz onlar hakkında da biraz bilgi vereyim ve huzurlarınızdan ayrılayım. Evde yapılmış 2 yemek kaşığı yoğurda 1 çorba kaşığı karbonat ilave ederek harmanlayalım. Yine duşta kese sonrası bu karışımı bacaklarınıza sürüp 15 dk sonra durulayın.

Şeker maskesini de ise 1 kahve fincanı limon suyuna 4 yemek kaşığı şekeri ilave edip kese sonrası bacaklarınıza uygulayabilirsiniz ama şekerli olduğu için çok bastırmayın ki canınız acımasın ve bacaklarınız çizilmesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir