Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Bağırsak Tembelliği ve Kabızlık Nedenleri Çözümleri

Günlük hayatımızın getirdiği en buyum sorun hareketsizlikten kaynaklı bağırsak tembelliği ve kabızlıktır. Çoğu insanımızın çalışma ortamı ya saatlerce bilgisayar başında oturarak yada hareket etmeden sabit bir şekilde ayakta durarak iş üretmeye odaklıdır.

Vücut hareketsizliğe alıştıktan sonra metabolizmamız yavaşladığı için bağırsak tembelliği ve ardından kabızlık ile karşı karşıya kalıyoruz. Bunun yanı sıra iş yerinde yemek hizmeti verilmediği durumlarda sürekli fast food ağırlıklı beslenmeye başlandığında bağırsaklarımız bize sinyal vermeye başlar.

Her gün fastfood yani lifli olmayan gıdalar, sürekli alınan karbonhidrat içerikli beslenildiğinde kalın bağırsakları posa göndermediğimiz için bağırsaklardaki mikroplar yeteri kadar güce sahip olmayacakları için tembelleşir ve daha sonra gelen yiyecekleri parçalayamazlar.

Yeterin sıvı tüketilmediği zamanlarda yine bağırsaklarımız yavaş çalışır ve tuvalet ihtiyacımız azaldığı için bir süre sonra kabızlık sorunu ortaya çıkar. İçten gelen sebepler dışında dış etmenler de kabızlık sebebi olabilir. Mesela çok yüksek olan klozetler bir kabızlık sebebidir.

Bağırsak tembelliği halk arasında kronik kabızlık olarak bilinir. Kabızlık belirtileri olarak 3 günden daha fazla bir sürede büyük abdest yapıyorsa , eğer büyük abdest sert ve çok zor yapılıyorsa bu sorunlar yaşayan kişide kabızlık vardır diyebiliriz. Kabızlık karın şişliği yapar, karın ağrısına neden olur ve çok ilerlediği zaman makatta çatlak oluşmasına ve hemoroide neden olabilir ki bu kişiye çok rahatsızlık veren ağrılı bir durumdur.

Bağırsak tembelliği kişinin bağırsaklarını terbiye etmesiyle ortadan kaldırılabilir. Bunu nasıl yapabiliriz derseniz ,her gün aynı saatte büyük abdest yapmaya çalışmalı ve tuvaletteyken telefon , dergi gibi şeylerle oyalanmamalı ve dışkılamaya odaklanmalıyız. Kola gibi asitli meşrubatlar, bitki çayı – çay gibi içecekler fazla tüketilmemelidir.

Kabızlık yaşamak istemeyen kişi büyü abdest yapma isteği geldiği zaman ertelememeli o anda tuvalete gitmelidir. Diyelim ki dışkılama uyarısı gelmiyor o zaman kişi bağırsak terbiyesi için her gün belirli saatlerde daha çok alaturka olanı tercih ederek tuvalete gitmelidir. Bunların dışında bağırsaklarımızı mülayim tutacak besinler tüketilebiliriz.

Hayatımızda posalı ve lifli gıdaların daha çok yer almalı, hareketliliği artıracak egzersizleri düzenli olarak yapmalıyız. Limon, rezene , nane ve zencefil çayı, kahve , elma , lahana , zeytinyağı kullanabiliriz. Bunlar sadece kendi imkanlarımızla yapabileceğimiz düzenlemelerdir. Keçiboynuzu pekmezini sulandırıp içebilirsiniz. Kayısı veya erik kurusunu kaynatıp suyunu içebilirsiniz. Bir kaşık zeytinyağı da kabızlığa iyi gelir

Ancak bu sorun dayanılmayacak durumda ise bir uzmana başvurulmalıdır. Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.