Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Bahar Alerjisi ve Belirtileri Nelerdir?

Tıp dilinde alerjik nezle, alerjik rinit, halk arasında bilinen adıyla bahar nezlesi oldukça yaygın görülen alerjik bir hastalıktır. Bahar ayları olan mart, nişan, mayıs ve haziran aylarında kendini gösterir.

Bunun sebebi ise bahar aylarında polenler havaya yayılmasıdır. Bahar nezlenizin olup olmadığını bu aylarda kendinize dikkat ederek anlayabilirsiniz.

Bahar aylarında burun kaşınması, hapşırma, nezle, burun tıkanması, gözde sulanma, sık öksürük, göz alerjisi, vücutta kaşıntı , astım hastalığı belirtisi varsa siz de bir hara alerjisi hastası olabilirsiniz.

Bazı polen türleri polen alerjisini daha fazla taşır. Bunlar kızılağaç, fındık ağacı ve huş ağacı tarafından üretilen polenlerdir. Bunların yanı sıra tüm çimen türleri, meyve bahçeleri ve çayır otları da polen alerjisine daha fazla neden olur.

Bahar aylarında havada uçuşan polenler nefes yoluyla solunum yollarına, cilt, saç ve gözlere yerleşir, bu da alerjisi olan kişilerde büyük sorun yaratır. Alerjik yapıya sahip kişilerde bağışıklık sistemi ve vücut polendeki proteinlere tepki gösterir ve hapşırma, gözlerde kaşıntı, göz, burun ve bronşlarda iltihaplanma olarak kendini gösterir.

Polen alerjisi olanların tedavilerinde bazı önlemler alınarak şikayetleri aza indirmek mümkündür. Ancak uzun süreli şikayetlere mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Bu kişiler kortizonlu damla veya spreyler kullanabilir.

Ancak bazı durumlarda şikayetler geçmek yerine artarak devam eder, bu gibi durumlarda 4-5 yıl sürecek bir aşı tedavisi uygulanabilir. Çok az miktarda başlanıp dozu artırılarak vücudu alerjilere karşı duyarsız hale getirmek için uygulanan bu yöntem yine de alerjik hastalıklara %100 çözüm değildir.

Ailesinde alerjik yapısı olan kişiler bitince derecede risk altındadır, çünkü genetik bir geçiş söz konusudur. Buna ek olarak polen mevsiminde doğmuş olan ve özelikle erkek cinsiyete sahip olan, yaşantısının ilk aylarında sigara dumanına maruz kalan kişilerde bahar alerjisi görülme riski yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir