Dekorasyon

Bahçe Dekoru Nasıl Yapılır?

Bahçe dekorasyonu nasıl yapılır ?sorusu baharın gelmesi, havaların ısınması ile önemli hale geldi. Bahçe dekorasyonu özenle ve dikkatlice yapıldığında az masrafla içinden çıkmak istemeyeceğiniz alanlar tasarlamış olursunuz.

Bahçe dekorasyonunda sadece güzellik düşünülmemelidir. Bahçe düzenlemesi yapılırken bahçe düzeninde alınacak verim de düşünülmelidir. Büyük bir bahçeye sahipseniz bir köşesini organik sebze ve meyve yetiştiriciliği için ayırarak hem kendi meyve ve sebzenizi en doğal haliyle temin edebilir, hem de bahçede geçirdiğiniz zamanı daha yaralı bir hale getirebilirsiniz.

En önemli detaylar ise oturulacak alanın yeri, kamelya yerleştirilecek bölümün nereye yerleştirileceği, çimlenecek alanın hangi kısım olacağı, yapılacaksa sebze veya meyve dikilecek alanın, çiçekli veya çiçeksiz bitkilerin ekileceği alanın kısacası bahçe peyzaj çalışması yapılacak alanın detaylı olarak düşünülüp tespit edilmesi gerekmektedir.

Bahçeye ağaç dikmek isteyenler için dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bahçe çiçek gibi yıllık dikilen bir bitki değildir. Çocukken diktiğiniz bir ağacın meyvesini öncelikle ilk zamanlar iyi bakıldığı takdirde çocuklarınız yiyebilecektir. Ek dikten sonra pişman olup kesmektense, ekmeden önce mutlaka bu konularda bilgisi olan birine danışarak bahçeniz içinde en uygun yere ekmelisiniz.

Bahçenin ağaçlı olmasını isteyenlerdenseniz belli bir düzen içinde ağaç dik melisiniz. Diktiğiniz ağaçlar güneşi kesecek ve karmaşaya sebep olmayacak şekilde dikilmelidir. Ağacın büyüme hızı ve büyüme oranı öğrenilmeli ve ona göre aralıkları belirlenmelidir.

Meyve ağacı düşünüyorsanız eve çok yakın dik memenizi öneririm. Olgunlaşan meyveler dökülerek çürüme yapabileceği için istenmeyen kokulara neden olabilir. Bu nedenle eve yakın bölgelere hoş kokulu, değişik yapraklı, çiçek açan süs ağaçlarından dik melisiniz.

Zamanla büyüyen ağaç kökleri çevresinde bulunan bazı evlerin temellerine zarar verebilmektedir. Duvar dibi veya ev kenarına ağaç dikmek yerine açık alana dikmenizi tavsiye ederim.

Ağaç dikmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken konulardan bir tanesi de bazı ağaçlarda sinek böcek gibi haşerelerin oluşma ihtimalinin olmasıdır.

Bahçe dekorasyonu nasıl yapılır sorusunun bir diğer cevabı da düzenleme sırasında kullanılacak çiçeklerin rengi ve çiçek zamanlarıdır. Bunu göz önünde bulundurarak düzenleyeceğiniz bahçede dört mevsim açan çiçekleriniz olur.

Bahçeye en çok ekilen çiçekler yıldız çiçekleri, kadife türleri, gazanya, zinya, ipek çiçeği, horoz ibiği, papatya, alisyum, karanfillerdir. Bu çiçekleri nasıl ekeceğinizi, bakımlarını ve çiçek zamanlarını çiçekçinize sormadan almayın.Çiçeklerinizi renkli ve cıvıl cıvıl saksılara dikmek bahçenizin görünümünü daha havalı ve tasarım bir hale getirebilir.

Dikkat edilmesi gereken hususlardan en önemlisi de bahçe dekorasyonunda kullanılacak mobilyalar yağmura, güneşe, dolayısı ile neme ve sıcağa dayanıklı ürünlerden seçilmelidir. Bu fikir pahalıya mal olur gibi gelse de uzun vadede kalitesi ve sağlamlığı ile fiyatını tolere edecektir.

Günümüzde bahçe dekorasyonunda kendin yap fikirleri de oldukça fazladır. Eski masalar, sandalyeler, bardaklar, ütüler, kavanozlar, çizmeler, pantolonlar ve daha bir çok ürünü geri dönüştürüp dekor haline getirebilirsiniz.

Yani aklınıza gelebilecek her şeyi bahçe düzenlemesi sırasında kullanabilirsiniz. Bahçe dekoruna karar verirken diğer aile bireyleri ile ortak olarak yapacağınız bahçe düzenleme teknikleri ile daha ilginç fikirler ortaya çıkartabilirsiniz.

Ahşap paletler ile bahçede güzel oturma alanları yapmak mümkün. Hatta siz bu kendinize özel mobilyalar da kahvenizi yudumlarken çocuklarınızın da sizin kadar mutlu olmasını istiyorsanız onlar içinde ahşap palet ile salıncak yapabilirsiniz.

Bahçenin çiçek ekilecek kısmında küçük bir orman tasarlanabilir.  Cüce çamlar ekilerek bu çamların arasına veya belirlenecek bir kısmına çiçekli bitkiler ekilebilir. Bu alan şekilli ahşap parçaları veya renkli yuvarlak taşlarla şekillendirilebilir. Bu alana ara ara minik heykeller yerleştirilebilir. Hayal dünyanızı kullanarak herkesi hayran bırakacak bahçeler tasarlayabilirsiniz.

Büyük ve kullanılmamış çöp kovalarına veya varillere toprak doldurarak boyadıktan sonra üzerine uygun çizimler yaparak içini mevsim çiçekleri ile doldurarak hoş bir görünün kazandırabilirsiniz. Bahçe dekorunda kullanılan ögelerden bir diğeri de eski lastiklerdir. Eski lastikleri önce boyayıp sonra dekor haline getirebilirsiniz. Bu dekorların içine toprak doldurup çiçek dikebilirsiniz.

modadekorum

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.