Dekorasyon

Balkon Dekoru

Sıcak yaz aylarında vaktimizin çoğunu balkonlarda geçiririz. Bu zamanları daha keyifli ve eğlenceli hale getirmek için balkon dekoru yapmayı düşünmenizin zamanı geldi. Özellikle kapatılan balkonlar evlere fazladan alan kazandırmaktadır. Bu yaz kendi evimin balkonunu düzenledim. Bu konuda edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

İlk olarak yaşadığınız şehrin hava sıcaklığına bağlı olarak cam balkon yaptırmanızı tavsiye ederim. Cam balkon havaların soğuduğu zamanlarda bile oturma fırsatı verecektir. Cam balkon yaptırırken ısı camlı olmasına dikkat edin. Bu konuyu çok araştırmış birisi olarak bazı önerilerde bulunmak istiyorum. Isı camlar aynı pimapen camlarda olduğu gibi iki kattan oluşmaktadır. Diğer camlar ise tek katlı yaklaşık bir santim kalınlığında olmaktadır. Isı camlar da farklı kalınlıklar bulunmaktadır.

Bana söylendiğine göre 4 milim kalınlığındaki camlar hazırlandıktan sonra temperlenmektedir. Temperleme işlemi camın darbe alması halinde minik parçalara bölünüp zarar vermesini engellemektedir.  Kalınlık arttığı takdirde bu işlemin yapılamadığı söylendi.Bu yüzden camın yerinden çıkıp düşmesi halinde birilerine zarar vermesi engellenmiş olmaktadır. Normal camlarında aynı işlemden geçirilmiş olmasına dikkat edin. Isı cam ile normal cam arasında hemen hemen iki kat fiyat farkı çıkmaktadır.

Balkonu cam ile kapattıktan sonra temizle ile işe başlayın. Fazla eşyaları mutlaka temizleyin. Balkonun tavan kısmı boya istediği için daha temiz ve şık durmasını istediğim için pvc kaplama yaptırdım. Fiyatları oldukça uygun. Daha sonra aydınlatmayı değiştirin. Çok pahalı olmayan şık modeller mevcut.

El becerinize göre oturma yeri ve masa gibi araçları tahta paletlerden yapabilirsiniz. Yada hazır alıp kullanabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken hususlardan en önemlisi güneşe karşı dayanıklı olması gerekiyor. Zemine küçük bir parça halı serin. Böylece daha samimi ve ev ortamı elde edebilirsiniz.

Eminim rengarenk cıvıl cıvıl çiçeklerle dolu bir ortama kimse hayır diyemez. Bu yüzden çiçek ve yeşil bitkiler kullanın. Eğer balkon çok güneş görüyorsa buna göre bitki seçmelisiniz. Bu bitkileri balkonun büyüklüğünü göz önünde bulundurarak seçin. Balkona mutlaka renk katacak aksesuarlar kullanın. Saksıları yer kaplamaması için duvara monte edebilirsiniz. Ayrıca saksıları mutlaka renkli kullanın.

Ayrıca çok fonksiyonlu olması açısından dekoratif dolaplar kullanabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken husus ise bu dolabın boyunun uzun olmamasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.