Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Bamya Tohumu Faydaları

Alternatif tıp dünyasına bakıldığında bamya tohumu son zamanlarda insanlar tarafından yaygın olarak tercih edilmeye başlamıştır. Çoğu insan salgısı nedeniyle bamyayı tercih etmese de hem kendi hem de tohumu oldukça faydalıdır.

Son zamanlarda bamya tohumunun diz ağrılarına iyi geldiği söylentisi halk arasında yayıldığı için oldukça yoğun talep edilmektedir. Bamya tohumu vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir.

İçerisinde B, K , C vitaminleri, folk asit, potasyum ve kalsiyum vardır. Oldukça lifli bur yapıya sahip olan bamya tohumu uzun süreli tokluk hissi vererek hızlı kilo vermeye yardımcı olur. Bamya tohumu vücudun şeker miktarını dengeler.

Tümör hücrelerinin büyümesini engeller. Düzenli olarak tüketildiğinde karaciğerin sağlığını korumaya yardımcı olur. Bamya tohumunun anti- stres özelliği bulunduğu için depresyon tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilir.

K vitamini kemikleri güçlendirmeye yardımcı olduğu için bamya tohumu osteoporoz, kırıklar ve aşırı kanamayı önlemeye yardımcı olur. Bamya tohumu kolon kanserini de önler bu nedenle özellikle yaz aylarında sebze olarak bamya ve bamya tohumu tercih edilmelidir.

Kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur içerisindeki gücü antioksidanlar sayesinde vücudun bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur, böylece hazımsızlık problemi ortadan kalkar. Astım ve bronşit hastalıklarının iyileşme sürecine yardımcı olur. Hafızayı güçlendirir.

Dizlerdeki oluşan sıvı kaybına karşı olumlu etkisi vardır. Bamya tohumunu ister tane halinde isterseniz de öğüterek tüketebilirsiniz.

Akşamdan bir şu bardağın oda sıcaklığındaki suya 9-10 adet bamya tohumu koyup sabah kadar bekletin ve uyanınca için 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırın ve macun kıvamındaki karışımı günde 1 çay kaşığı tüketim karışım bittikçe yeniden hazırlayın.

1 hafta düzenli olarak kullandıktan sonra 1 hafta ara verin. Bu şekilde 2-3 ay boyunca kullanabilirsiniz. Ancak kronik bir rahatsızlığınız varsa kullanmanızı önermiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir