Anne ve bebek,  Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Annelerin en büyük korkularından biri de bebeklerinin hasta olup burunlarının tıkanmasıdır. Bazı anneler “ onun burnu tıkanmasın, ben hasta olmaya razıyım “ bile der. Bebeğinizin burnu tıkandığı zaman bebeğin tüm düzeni bozulur, beslenmesi, uyku düzeni gibi birçok düzen değişir, bu da annelerin hiç istemediği bir durumdur.

Burun tıkanıklığı anneleri endişelendiren bir durum olmasına rağmen bebeğin bağışıklık sistemi gelişme döneminde olduğu için soğuk algınlığı ile beraber gelişebilecek bur durumdur. Soğuk algınlığı ile görülen burun tıkanıklığı çoğu durumlarda hekim gözetimi gerektirir.

Bebek nefes almakta zorlanıyorsa, sürekli boğaz ağrısı ve yutkunma güçlüğü çekiyorsa, tıkanıklık 3 hafta sürüyorsa , ateşli hastalıklarla beraber ortaya çıkan bir burun tıkanıklığı varsa, geçmek yerine burun tıkanıklığı şiddetleniyor ise mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Bebeğinizin burnu tıkandıysa bebeğinize uygun emme aspiratörden yardım alabilirsiniz. Bunların dışında uygulayacağınız bazı yöntemlerle burun tıkanıklığını önlemek mümkündür. Bebeğiniz eğer 6 aydan küçükse her burun deliğine bir kaç damla tuzlu su damlatabilirsiniz.

Buruna damlattığınız tuzlu su sayesinde burunda biriken mukus temiz bir şırınga ile temizlenebilir. Bebeğinizin burnundaki mukus sertleşmiş ve yapışkan bir hal almışsa bebeğinize buharlı bir banyo iyi gelecektir. Bebeğinizi dik şekilde tutmak , bebeğin mukusu boşaltmasına yardımcı.

Bebeğinizi sık sık emzirin ve her derde deva olan anne sütünden burun deliklerine bir iki damla damlatabilirsiniz. Bebeğinizin odasının yeterince nemli ve hava sirkülasyonunun yeterli olmasına dikkat edin. Bebeğiniz ek gıda alıyorsa bol bol sıvı takviyesi yapın.

Bebeğinizin yatağının başucuna doğrayacağınız bir soğanı tabakta beğeninize yakın olarak bırakın. Soğandaki sülfür sayesinde burundaki mukus sıvılaşıp akmaya başlar. Bebeğinizin odasında bulunan nemlendiricinin içine bir kaç damla okaliptüs yağı damlatabilirsiniz.

Bebeğinize yoğurt ve kefir vererek probiyotik desteği verip bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.