Anne ve bebek,  Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Bebeklerde Doğum Lekesi Neden Olur?

Evimizin neşesi bebeklerimizin doğumu yaklaştıkça heyecanımız artar. Hamilelik serüvenimizin başlangıcından sonuna kadar annelerimiz çoğu konularda endişelenir. Bunlardan biri doğum lekesidir.

Büyüklerimizden genel olarak hamilelik döneminde şu tarz cümleler duyarız “ canın bir şey çekince elini vücuduna sürme leke olur, ciğeri elleme bebekte doğum lekesi olur”. Bu cümleleri en az bir kere duymuşuzdur.

Ancak uzmanlara göre bunun bilimsel bir açıklaması bulunmamaktadır . Bugün ki konumuza size doğum lekesini neden kaynaklandığı konusunda bilgi verelim. Doğum lekesini hastalık grubuna girdiğini ve çocuk cerrahları tarafından takip edildiğini biliyor muydunuz? Çoğunuzun “hayır “ dediğini duyar gibiyim.

Bunun endişelenecek bir durum olmadığını, sadece takip edilmesi gerektiğini bilmeniz yeterlidir. Doğum lekeleri bebek doğduğunda veya doğumu takip eden günlerde ortaya çıkan farklı renkli oluşumlardır.

Doğum lekesi vücudun herhangi bir yerinde yüzeysel olarak görülen damar yapılanması veya deriye rengini veren pigmentin bazı noktalarda toplanmasıyla farklı renk ve şekillerde görülür. Doğum lekesinin bir hastalık belirtisi olup olmadığı konusunda tanı konulması için ne zaman oluştuğu ve büyüme olup olmadığının takip edilmesi gerekmektedir.

Muayene esnasında çocuk tamamen soyularak muayene edilmelidir. İç organ anomalisinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlayabilmek için ise renkli ultrason yada MR gibi görüntüleme yöntemlerinden yardım alınmalıdır. Damardan nedenlerden kaynaklı doğum lekelerinin izlem ve tedavisinde doğru tanı önemlidir.

Doğum lekelerinin sayısı fazla veya vücudun bazı kritik bölgelerinde ise, bu damarsal nedenli oluşumların iç organlarda da oluşma riski bulunmaktadır. Boyutu büyük ve yüzeyi düzgün olmayan, hızla değişiklik gösteren doğum lekeleri bir dermatolog yada çocuk cerrahı tarafından değerlendirilip ameliyat yada lazer yöntemi ile alınabilir.

Bilinenin aksine vücuttaki ben veya doğum lekesinin çıkartılması bir tehlike arz etmez, tam tersine kanser şüphesi taşıyan bir benin erken dönemde ve uygun teknikle çıkartılması hayat kurtarır. Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir