Anne ve bebek,  Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Bebeklerde Gaz Sancısına Doğal Çözümler

Gelişlerini müjdeleyen testlerin ardından doğuma kadar ve doğumdan sonrasında annelerin en büyük endişesi bebeklerinde oluşacak gaz sancısıdır.

Doğduktan sonra evimizin neşesini artıran bebeklerimizin gaz sancısı çekmesine hem onlar hem de anne babaları büyük sıkıntı yaşarlar. İlk 6 ay sadece anne sütü alan bebeklerde gaz sancısının meydana gelmesinin en büyük sebebi annenin yediği gıdalardır.

İlk bebeğini kucağına alan tecrübesiz anneler yedikleri hangi gıdaların bebekte gaz sancısına neden olacağını bilemeyebilirler. Annenin yediği besinler süt aracılığıyla bebeğe geçeceği için tüketilen besinleri bebekler hazmederken zorlanabilirler ve bu da gaz sancısına neden olur.

Anneler yedikleri gıdaları takip ederek bebeğin de gaz yapan besinleri not etmeli ve onlardan uzak durmalıdır. Bunun dışında dikkat edilebilecek bazı adımlar vardır. Anne bebeğini sık sık ve az beslemeye dikkat etmelidir.

Eğer biberon kullanılıyorsa biberonun içerisindeki havayı boşaltmalıdır. Bebek emzirildikten yarım saat sonra karın kısmına masaj yapılabilir. Eğer bebeğiniz bir türlü gazını çıkaramadıysa bebeğinize sıcak bir duş aldırabilirsiniz ama suyun kaynar olmamasına dikkat edin.

Bu önerilere rağmen gazını çıkaramadıysa işte size evde yapabileceğiniz bitkisel bir kaç öneri. Rahatlatma etkisi bilinen rezene gaz problemine iyi gelir.

Yarım çay kaşığı rezeneyi 4 fincan suda 10 dakika kaynatıp soğutun ve gün içerisinde tüketin, hem size süt olur hem de bebeğiniz gaz sancısı yaşamaz. Eğer bebeğinize su veriyorsanız bu rezeneyi küçük dozlarda 2-3 kez bebeğinize verebilirsiniz.

Bir ütü yardımıyla ısıttığınız sıcak havluyu bebeklerin ayağına sarabilirsiniz ama aşırı sıcak olmasın.

Anason ve kimyonu suda kaynatıp bebeklerinizi emzirmeden 10 dakika önce 2 çay kaşığı içirin.

Gaz sancısı çeken bebeğinizin ayaklarına ve karnına saat yönünde masaj yaparak rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Karın masajı dışında bacaklarını dizlerinden bükerek karnına doğru ittirin bu sayede daha rahat gaz çıkaracaktır. Gazsız günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.