Anne ve bebek

Bebeklerde Göz Çapaklanması

Dünyaya gelerek bize cennetin kokusunu getiren minik bebeklerimizin yeni doğduklarında çok hassastırlar. Hassas olmalarından ötürü her türlü hastalığa da açıktırlar. Bu hastalıklardan biri de minik bebeklerimizin gözlerinde meydana gelen göz çapaklanmasıdır.

Nedir bu göz çapaklanması? Gözyaşı kanallarının tıkanmasıyla ortaya çıkan bir göz rahatsızlığıdır. Gözyaşı gözlerin göz çukurunda rahatlıkla hareket etmesini sağlar. Bebeklerin gözyaşı kanalları çok minik olduğu için çapaklanma sorunu çok sık görülür.

Göz çapaklanmasının asıl nedeni tıkanıklık olsa da buna ek olarak başka nedenler de vardır. Bebeklerde çok sık rastlanmasa da kirpik dibi iltihabı göz çapaklanmasına neden olur.

Bebeklerde oldukça sık rastlanan göz nezlesi, gözlerde çapaklanma, şişkinlik ve kızarıklığa yol açabilir. Hangi belirtiler göz çapaklanmasına işarettir? Gözde sulanma , şişmiş göz kapakları, göz aklarında kızarıklık, gözde Sarı- yeşil renkte akıntı, uyku sırasında kirpiklerin birbirine yapışması göz kapaklarında ve kirpiklerinden kurumuş iltihap , göz çapaklanması belirtileridir.

Eğer bebeğinizin göz kapağı normalden fazla şişmiş ve kızarmışsa, bebeğin normalin üzerinde ateşi varsa , göz ağrısı varsa vakit kaybetmeden bir çocuk doktoruna başvurulmalıdır. Bebeğiniz de göz çapaklanması varsa ne yapılmalı?

En başta yapabileceğiniz ilk tedavi yeni doğan bebeğinizi emzirdiğiniz anne sütüdür. Anne sütünü steril bir pamuğa sıkıp bebeğinizin gözlerini silmeniz göz çapaklanmasının geçmesine yardımcı olacaktır. Bunun yanında önce bebeğin gözlerini pamuklu bir bezi ıslatarak bebeğinizin gözlerini incitmeden temizleyebilirsiniz.

Ancak şu unutulmamalıdır eğer göz yaşı kanalları tıkalı ise göz çapaklanması devam edecektir. Böyle bir durumda ise masaj yöntemini deneyebilirsiniz.

Ellerinizi sabunla yıkadıktan sonra parmak uçlarınızla gözden buruna doğru hafif dairesel hareketler yapabilirsiniz. Bu hareketi tek seferde 10 defa günde 5 kez yapmalısınız. Bunların yanı sıra doktorunuzun verdiği antibiyotikli merhem ve damlaları kullanmayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.