Anne ve bebek,  Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Bebeği dünyaya gelen annelerin en büyük korkularından biri gaz sancısı diğeri ise pişik oluşmasıdır. Pişik bebeklik döneminde çok sık bir şekilde görülür.

Bebek bakımının en önemli başlığı ‘temizlik’ ve ‘hijyen’dir. Bebeğinizin, bezin sardığı bölgesinin temiz olması ve kuru kalması bebeklerde pişik sorununu önlemenin birinci şartıdır. Bunu sağlamak için de bebeğinizin altını mümkün olduğunca açık tutmalı ve havalandırmalısınız.

Bebeğinizin bezini değiştirme sıklığınız pişik olma ihtimaliyle ters orantılıdır. Ayrıca, bebeğinize bez bağlarken belini sıkmadan bezin hava alabilmesini sağlarsanız yine bebeğinizi pişikten korumuş olursunuz.

Bebeğinizin altını nasıl temizliğiniz de önemlidir. Bebeğinizin altı, ılık suya batırılmış pamukla temizlenmeli, ardından aynı bölge yumuşak bir havlu yardımıyla iyice kurutulmalıdır. Özellikle, kimyasal madde içeren temizlik malzemeleri kullanmaktan kaçınmanızı öneriyoruz. 

Diğer önemli bir husus, bebeğiniz için en uygun bezi seçmektir. Bebeğinizin fizyolojik yapısına uygun bez, hem onun rahat etmesini sağlayacak hem de pişik olmasının önüne geçecektir. Küçük bezler bebeğinizin beli ve bacaklarını sıkacak, hava dolaşımı sağlanamaması bebeğinizde rahatsızlığa sebep olacaktır. Büyük bezler ise sızdırma yapacaktır. Bu sızıntı bebeğinizin genital bölgesinin tahriş olmasıyla sonuçlanabilir.

Bebeğin pişik olma ihtimalini düşürmek için annelerin de beslenmelerine dikkat etmeleri önemlidir. Emziren annelerin vücutlarına giren tüm antibiyotik ve ilaçlar anne sütü yoluyla bebeği de etkilemektedirler. Bu bakımdan, annelerin sağlıklı ve doğal beslenmeleri bebekleri bire bir etkilemekte ve pişik oluşumunun engellenmesinde önemli rol oynayabilmektedir.

Bebeklerde hassas ve yumuşak bir cilt yapısına sahip oldukları için pişik oluştuğu zaman canları çok acır. Pişik genel olarak popo, kasık etrafında ve dış cinse organ çevresinde görülen bir cilt problemidir.

Hafif kabarık bir kızarıklık olarak ortaya çıkar ve krem yada merhem çoğu zaman tam olarak sonuç vermez. Bitkisel çözümler çoğunlukla kremlerden daha çabuk ve etkili bir sonuç almamızı sağlar.

Bugün sizlere bitkisel pişik geçiriciler den bahsedeceğiz. Bir damla lavanta ve gül yağını, şeftali çekirdeği yağı ile inceltir ve bu karışımı bebeğinizin bez bağlanan yerlerine sürün, bu karışım hem pişik hem de isilik oluşumunu önler.

Bölgeyi temizlerken hercai menekşe çayını kullanabilirsiniz. Eğer pişik iltihaplı şekilde ise bu durumda 1 damla kadar çay ağacı yağı ekleyebilirsiniz, daha sonra bu bölgeyi iyice kurulamalısınız.

Mısır nişastası bebeğin cildinde fazla nemi emer böylece pişik geçer. Pişik bölgeye yumurta akı sürebilirsiniz, bezi bağlamadan önce yumurta akının kurumasını beklemelisiniz. Kızarıklığın olduğu bölgeye Hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz.

Bir başka yağ ise yara ve pişiklerde sıkça kullanılan sarı kantaron yağıdır. Evinizde katkısız vazelin varsa mısır nişastası ile karıştırıp hamur haline getirin ve bu hamuru pişik olan bölgeye sürün. Bu önerileri size aktarmadan önce yararı her yönden bilinen anne sütünü söylemeyi unuttuk.

Anne sütü enfeksiyonla mücadele eder bu yüzden pişikler için en etkili ve kolay yoldur. Bebeğinizi pişikler den korumak istiyorsanız saf zeytin yağını kavurup bir kapta saklayıp sabah akşam koruma amaçlı sürebilirsiniz.

Son yöntem taze ev yoğurdunun pişik bölgeye sürün bu sayede pişiğin yayılmasını da önlemiş olursunuz. Sağlıklı güzel günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.