Anne ve bebek,  Sağlık

Bebeklerde Sık Rastlanan Cilt Hastalıkları

Bebeklerine gözü gibi bakan annelerimiz, bebeklerinin cildinde en ufak bir farklılık gördüklerinde endişelenirler. Anneler bebeklerinin cildinde böyle anormal bir değişiklikler gördüklerinde mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Bebeklerin cildi doğuştan gelen bir pürüzsüzlüğe sahiptir, halk arasındaki bebek çılgın gibi benzetmesi genel olarak doğru bir benzetmedir. Bebek cildi hem pürüzsüz hem de yumuşacıktır, bu nedenle böyle bir benzetme yapılır.

Bebeklerin ciltlerinde görülebilecek bir çok hastalık vardır. Bugün sizlere biraz bu hastalıklardan bahsedeceğiz. Halk arasında bilinen ismiyle pişik , tıp dilinde ise ammonia dermatit denilen rahatsızlık her 3 bebekten birinde görülen yaygın bir rahatsızlıktır.

Pişiğin birkaç nedeni vardır, sıcak havalar, bebeğin dışkısında yer alan bakteriler, bebeğin idrarında bulunan amonyak sayılabilecek birkaç sebeptir.

Pişiği önlemek için bebeğin cildinin sık sık temizlenmesi önemlidir. Diğer bir rahatsızlık atopik dermatittir. Birkaç haftalık bebeklerde sıkça görülen bir rahatsızlıktır l, bebek cildinin kuru, kabarık, döküntülü ve kırmızı görünümlü bir rahatsızlıktır.

Bu rahatsızlık alerjik hastalıklar arasında yer alır. Bu hastalığın sebepleri arasında genetik nedenler, besin, hayvan , ev tozu akarı ve polen alerjisiyle ortaya çıkar.

Yeni doğan bebeklerde en çok görülen cilt rahatsızlıklarının en başında halk arasında konak olarak bilinen bebeğin kafasında kabuklanma olarak ortaya çıkar. Böyle bir sorun olunca bebeğin başına zeytinyağı sürüp üzerini kapatıp daha sonra ince dişli yatakla yavaşça tarayıp, bebeğinizin cildine uygun hassas bir şampuanla yıkayabilirsiniz.

Konak kalıcı olmayan bir durumdur. Genetik geçişli diğer bir cilt rahatsızlığı egzamadır. Çocukluk dönemindeki egzamalar daha çok alerjik kökenlidir. Kulak ortası, eklem içlerinde, yanaklarda sık görülür. Sıcak bölgelerde çok sık görülen isilik terlemeden kaynaklı bir cilt rahatsızlığıdır. Ter bezi gözeneklerinin tıkanmasıyla ortaya çıkar. Hava geçirmeyen, sıkı giysiler en önemli sebepleridir.

Bebeklerin çoğunda görülen ancak anneler tarafından cilt çürümesi olarak görülen mongol lekesi bebeklerin bel ve kalça kısımlarında görülen siyah-mavi , deri altında pigment yoğunlaşmasıyla görülen lekelerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.