Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Besin Değeri Yüksek Yiyecekler Nelerdir?

Yediğimiz gıdaların besin değerlerinin kaç olduğunu veya hangi yiyeceklerin besin değerlerinin yüksek olduğunu hiç düşündünüz mü?

Hadi gelin bugün sizlerle yiyeceklerin besin değerlerini inceleyelim. Sağlıklı ve uzun bir yaşam için vücudumuzun ihtiyacı olan bu besinler sinir, sindirim, solunum , iskelet ve boşaltım gibi sistemlerin daha iyi çalışmasına yardımcı olurlar.

Son yıllarda zayıflamak için verilen diyet listelerinde baş yardımcı olan chia tohumu. Lif bakımından zengin bir besin kaynağı olan chia tohumu içerisindeki vitamin sayesinde vücudumuza enerji desteği sağlayarak virüslere karşı bağışıklık sistemini korur.

Salataların vazgeçilmezi kırmızı lahana besin değeri yüksek olan başka bir besindir. Kırmızı lahana kan değeri düşüklüğünün giderilmesine yardımcı olur.

Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi mandalina cilt sağlığına oldukça faydalıdır. Aynı zamanda hoş aroması ile parfüm sektöründe de kullanılır.

Kalp ve damar sağlığına iyi gelen badem , içerdiği mono asit bakımından zengin olduğu için uzmanlar tarafından diyabet hastalarına tavsiye edilir.

Yeşil sebzeler arasında besin değeri yüksek olan bezelye vücudun ihtiyacı olan K vitamininin yüzde 44 ünü karşılar. Düşük kalorili olması bakımdan kilo vermek için uzmanlar tarafından önerilir.

Kış meyvelerini arasında sevilen diğer bir meyve greyfurttur, ancak halk arasında kanlı greyfurt olarak bilinen pembe greyfurt kronik hastalıklardan vücudu korur.

Bağırsaklarda mantar oluşmasını engelleyen fesleğen , harika kokusu ve güzel tadıyla bir çok yemeklerde sos olarak kullanılır, cilt kırışıklıklarına ve strese uyu gelir.

Doğadaki ağrı kesicilerden biri olan acı biber sindirimi kolaylaştırır. Magnezyum, dolar ve A vitamini bakımından zengin olan ıspanak beyin, kemik ve diş gelişimine katkıda bulunur. Bitki kökenli olarak bilinen kabak çekirdeği besin değeri yüksek besinler arasındadır. Demir deposudur, uykusuzluğa iyi gelir, düzenli kilo vermede yardımcı besindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir