Anne ve bebek

Biberon Temizliği Nasıl Yapılır?

Evimizin neşesi cennet kokulu bebeklerimizin gelişi yaklaştıkça hazırlıklarımız hızlanır. Biberon, emzik ve diğer malzemeleri almaya başlarız.

Doğum sonrası annelerin en büyük korkusu olan gaz problemine karşı özel geliştirilen biberonlar artık çık fazla tercih edilmektedir. Anneler biberin alacakları zaman araştırmaya başlarlar.

Cam biberon mu iyi diğer biberon mu, hangi biberon gaz yapmaz, anne memesine en yakın olan hangi biberondur , kauçuk mu yoksa silikon başlıklı biberin mu iyidir? “ soruları hep merak edilir.

Bebeğiniz doğduktan sonra ister sütünüzü sağarak biberonla verdiğinizde , isterseniz mama verdiğinizde biberonun içerisinde kalan süt veya mama kalıntısı olduğu zaman bakteriler üreyerek biberonun kötü komasına neden olur.

Bebeğinizin sağlığına zarar gelmemesi için biberonun doğru yöntemlerle temizlenip bebeğinizi hijyenik bir biberonla beslemeniz önemlidir. Biberon alırken aynı zamanda biberon temizliği için uygun fırçada temin etmeniz biberonun temizliğinde size yardımcı olacaktır.

Hepimiz evimizin temizliğinde çamaşır suyu kullanırız. Bazı anneler koku oluşmaması için biberin temizliğinde de bu tür deterjanları bir damla bile olsa kullanırlar. Bebeğinizin emzik veya biberonu temizlerken ki yasaklardan uzak tutup doğal yöntemlerle temizlemeniz gerekir.

Biberon fırçanızın yarım ay şeklinde olmasına özen gösterin. Orta boy bir kabın içine parfüm ve paraben içermeyen bir deterjan ekleyip fırçanızı köpürtün ve biberonun içine sokarak iyice yıkayın.

Biberon temizliği için ufak fırçalar ile de biberin kapağındaki bebeğinizin emdiği kısmı temizleyin. Ön temizliğini yaptığınız biberon steril hale getirmeniz de önemlidir.

Bunun için bir tencereyi yarısına kadar su ile doldurun ve temizlik için kullanılan beyaz sirkeden 1 çay bardağı kadar ekleyip , bebeğinizin cam biberon ile birlikte varsa emzik ve suluğunu da suya koyun ve yaklaşık 5 dakika kaynatın ve ocaktan alıp tüm malzemeleri tek tek temizleyip steril hale getirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir