Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Boğaz Ağrısına Neler Yapılabilir?

Genellikle mevsim geçişlerinde ve kış aylarında görülen boğaz enfeksiyonuna streptokok adında bir bakteri neden olmaktadır. Bir kişide boğaz enfeksiyonu varsa acı veren bir boğaz ağrısı görülür , bu da hasta kişinin yemek yemede ve konuşmada zorluk yaşamasına neden olur.

Bademcik iltihabı , kulak ağrısı ve boğaz enfeksiyonu birbirleriyle bağlantılı rahatsızlıklardır. Boğaz enfeksiyonunun ilerlemesi sonucu diğer rahatsızlıklar ortaya çıkar. Boğaz enfeksiyonu viral ve bakteriyel enfeksiyon olarak 2 çeşittir.

Boğaz ağrısın oluşturabilen diğer patojenler şunları içerir:

1- Grip virüsü
2- Boğaz iltihabına neden olan Epstein-Barr virüsü
3- Parainfluenza virüsleri
4- Entero viruslar
5- Uçuk virüsü

Boğaz ağrısı ve beraberinde gelen bademcik şişmesinine neden olan belirtiler şu şekildedir;

– Boğaz ağrısı ve yutkunma sırasında ağrı
– Baş ağrısı ve kulak ağrısı
– Ateş
– Öksürme
– Bademciklerin kızarıklığı
– Bademcikler üzerinde beyaz veya sarı bir kaplama
– Boğazdaki kabarcıklar veya ülserler
– İştah kaybı
– Boyun veya çene bölgesinde şişmiş bezler
– Ağız kokusu

Boğaz ağrısı nasıl önlenir?

Boğaz ağrısı eğer beraberinde bademcik şişkinliğini getirirse bulaşıcı bir hastalıktır. Enfeksiyonun yayılmasının yanı sıra yakalanmasını önlemek için aşağıdaki koruyucu önlemleri almanız gerekmektedir.

1- Özellikle tuvaleti kullandıktan sonra ve yemek yemeden önce ellerinizi iyice ve sık yıkayın .
2- Yemek veya mutfak eşyalarını paylaşmaktan kaçının.
3- Boğaz ağrısı meydana geldiğinde, bademcik şişmesi teşhisi konduktan sonra diş fırçasını enfeksiyonla kirleteceğinden diş fırçasını değiştirin.

Boğaz enfeksiyonu; ateş, öksürme, bademcik kızarıklığı, iştah kaybı, ağız kokusu, boğaz ağrısı ve yutkunma sorunu gibi belirtiler gösterir. Boğaz enfeksiyonunu önlemek için size bazı önerilerde bulunacağız.

Özellikle tuvaleti kullandıktan sonra, yemeklerden önce ve sonra hijyen açısından ellerimizi iyice yıkamalıyız. Yemek ve mutfak eşyalarınızı paylaşmayın. Boğaz enfeksiyonu soncul bademcikler şişmiştir teşhisi ile enfeksiyonla fırçası kirleneceği için diş fırçanızı değiştirin.

Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı kapatın. Öksürürken ve hapşırırken elinizle ağzınızı kapattıysanız ellerinizi mutlaka yıkayın. Tıbbi müdahale dışında alternatif tıp sayesinde boğaz enfeksiyonundan kurtulabilirsiniz.

Boğaz ağrısı için en temel çözüm tuzlu sudur. 1 bardak ılık suya 1 çay kaşığı tuz ekleyin ve 10-15 saniye gargara yapın. Bunu 3-4 gün uygulayın, tuzlu su boğazınıza dezenfekte edecektir. Birçok derde deva olan Hindistan cevizi yağının boğaz enfeksiyonuna da iyi geldiğini biliyor muydunuz?

Anti-bakteriyel özelliği sayesinde zararlı bakterilerin bademcik yüzeyinden ayrılmasına yardımcı olur. Bir tencereye 3 çorba kaşığı limon suyu ekleyin ve 4 te 1 bak ekleyin, düşük sıcaklıkta ısıtın. Hazırladığınız şurubun soğumasını bekleyin ve hava almayan bir şişede muhafaza edin.

1 tatlı kaşığı şurubu 1 fincan suya karıştırın ve problem geçene kadar günde 3 defa için.1 su bardağı sıcak suya yarım çorba kaşığı rendelenmiş zencefil ekleyin ve ağzını kapatıp 5 dakika demlendirin. Ilındıktan sonra bal ekleyip için.

Boğaz ağrısını ve bademcik iltihabını iyileştirme özelliğinin yanı sıra balgam söktürücü özelliği olan bir önerimiz daha var size ; karabiberli su. Tencerede 1 su bardağı suyu kaynatın, içine 1 tatlı kaşığı karabiber ekleyin ve 5 dakika kaynatın. İçerisine 1 çay kaşığı bal ekleyin ve sıcak olarak tüketin. Verdiğimiz bu tarifleri önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir