Güzellik,  Güzellik ve Sağlık

Burun Yağlanması Nedenleri ve Çözümleri

Yağlı cilde sahip olanların dışında yaz kış demeden burnu yağlanan kadınlar bundan çok rahatsızlık duyar. Yüzümüzde T bölgesi olarak adlandırılan bölgenin çok sık yağlandığı bilinmektedir.

Bu bölgede bulunan burnumuzda gözenekler diğer bölgelere göre daha büyüktür ve yağ bezeleri burun bölgesinde daha aktiftir. Burun yağlanması beslenme tarzı, yaşam alışkanlığı , kullanılan ilaçların etkisinden kaynaklanır.

İsterseniz kozmetik ürünü maskelerle isterseniz evde uygulayabileceğiniz kürlerle bu yağlanmayı ortadan kaldırabilirsiniz.

Burun yağlanması bize en çok pudralı ve mat ürünler kullanarak makyaj yaptığımız zamanlarda sorun çıkarır. Burun yağlanmasına yumurta akı maskesi uygulayabilirsiniz.

Yumurta akı içerisinde 4 ayrı vitamin barındırır. Bu sayede cildiniz yağ dengesini esirler ve cilt lekelerini yok eder. Çatal yardımıyla yumurta akını köpük köpük olana kadar çırpın, burnunuza sürün ve kuruyana kadar bekleyin ve daha sonra yıkayın. Bu maskeyi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Salatalığın gözenekleri sıkılaştırma özelliği vardır. Şimdiki maske sizlere diğer bir harika çözüm olacak. Salatalığı rendeleyip suyunu süzün , içerisine limon suyu ekleyip yüzünüze uygulayın ve yıkayın bu işlemi her gün tekrarlayabilirsiniz.

1 çay kaşığı limon suyu, 1 çay kaşığı süt , 1 çay kaşığı bal iyice karıştırıp burnunuza uygulayın 10- 15 dakika bekletip soğuk su ile yıkayın. Yağlanma sorununuz geçene kadar her gün uygulayın.

Laktik asit zengini yoğurt cilde peeling uygular ve cildin yağını emer, 1 tatlı kaşığı yoğurdu burnunuza sürün ve 15 dakika bekleyin, soğuk suyla yıkayın. Günde 1 defa uygulayın.

Bir başka sebze domatesin yağ emici özelliği vardır. Bir dilim domatesi burnunuza iyice sürün 15 dakika bekletip soğuk suyla yıkayın. Alternatif olarak 1 tatlı kaşığı domates suyuna 1 tatlı kaşığı bal ekleyip burnunuza sürün 10 – 15 dakika bekleyip yıkayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.