Tatlı Tarifleri,  Yeme İçme

Büzme Baklava ve Gazete Tatlısı

Her gün farklı tatlılar yapmak isteyen hanımlar hepinize merhaba. Bugün sadece birkaç malzeme ve sadece bir paket yufka ile iki farklı şerbetli tatlı ile evlerinize konuk olmaya geldik. Tadına doyamayacağınız bu tatlılar için işte malzemeler.

3 su bardağı su

2 su bardağı toz şeker

200 gram ceviz

Tereyağı

1 paket baklavalık yufka

Yapılışı

Tatlılarımızın yapımına öncelikle şerbetimizin yapımıyla başlayalım. 3 su bardağı su, 2 su bardağı toz şekeri bir tencereye alalım ve kaynatalım. Şerbet kaynadıktan sonra üzerine 2 damla limon sıkalım. Bu miktar bir tepsi baklava içindir, isteğinize bağlı olarak artırıp eksiltebilirsiniz.

Yufka mızı kuruması için paketi açtıktan sonra bir beze saralım. Bir paket yufkanın bir kısmı ile büzme bir kısmı ile gazete baklavası yapacağız . Öncelikle büzme baklavamızı yapalım. 3 adet yufkamızı alalım.

İlk yufkamızı serip üzerini yağlayalım ve kırdığımız cevizleri serelim. Üzerine 2. Yufkamızı serip onu da yağlayıp ceviz serpelim ve son olarak son yufkayı serip yine aynı işlemi yapalım ve ince bir oklava ile sıkı bir şekilde rulo saralım ve büzebildiğimiz kadar büzelim.

Bu tariflerimizi ister iftar sonrası ister bayramda misafirlerinize sunabilirsiniz. Tüm yufkalara aynı işlemi yapıp, erittiğimiz tereyağını baklavaları üzerine sürelim ve fırına verelim. Bu tatlımız hazır olunca gazete tatlımıza geçelim.

Bu tatlı içinde baklavalık hamuru eşit olacak şekilde 3 parçaya bölelim. Aralarına yağ falan sürmeden rondodan geçirdiğimiz cevizleri serip pile haline getirelim. Kenarlarına hafif içe katlayıp ters çevirelim. Tüm hamurları bu işlemi yaptıktan sonra tepsiye dizelim ve fırına verelim.

Tatlılarımızın ilk sıcağı çıktıktan sonra ılık şerbetimizi üzerine dökelim ve fıstık ile süsleyip servis edelim. Tariflerimizin yapım aşaması için şükran kaymak kanalıma beklerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir