Güzellik,  Güzellik ve Sağlık

Çabuk Yağlanan Saçlar İçin Evde Bitkisel Çözümler

Saçlarımız bizim için güzelliğimizi tamamlayan en önemli etmenlerden biridir. Üç tip saç vardır. Kuru, yağlı ve karma saç. Biz bugün sizlere çabuk yağlanan saçlar için evde neler yapabileceğinizi anlatacağız.

Aslına bakılırsa her saç tipine sahip kişiler kendince saçlarından şikayet eder. Kuru saçı olanlar çabuk kırılıp döküldüğünden, yağlı saçı olanlar ise çabuk yağlandığı için şikayet ederler. Eğer duş aldıktan sonra 1-2 gün içinde saçlarınız tekrar yağlı gibi görünüyorsa yağlı saç tipine sahipsiniz demektir.

Yağlı saçlara ne sebep olur?

Saçlarınızın çabuk yağlanmasını sağlayan koruyucu yağların daha sık salgılanmasının sebepleri şunlardır;

 • Kalıtımsal olabilir
 • Adet dönemi, hamilelik ve doğum kontrol haplarından kaynaklanan hormonal düzensizlikler
 • Aşırı stres
 • Yağ açısından zengin yiyeceklerin aşırı tüketimi
 • Saç bakımına gerekli önemi vermeme

Saçımızdaki aşırı yağlanma saçları ağır ve zayıf hale getirebilir. Sebum ile birleşen kepek saç derisinde tabaka haline gelir bu da kaşıntı, bunun sonucunda da saç kaybı ve saçın incelmesine neden olur.

Uygulayabileceğiniz bitkisel çözümler dışında alacağınız önlemler sayesinde yağlanmayı önleyebilirsiniz. Saçlarınızı çok sıcak suyla yıkamayın. Saç tipinize uygun saç şampuanı kullanın.

Saçlarınızı iyi durulayın, saç kremini diplere sürmeyin. Saçlarınızı çok sık taramayın, çok sıkı toplamayın. Yağlı ve asitli yiyeceklerden uzak durun. İsterseniz bir kaç tane bitkisel çözüm önerilerinde bulunalım.

Elma sirkesi: İçindeki asit sayesinde saç derisinin Ph düzeyini dengeler. Bir bardak suya ekleyeceğiniz 2-3 yemek kaşığı elma sirkesi ile şampuandan sonra saçınızı durulayıp 5 dakika bekletip soğuk su ile durula yalım. Haftada 2-3 kez yapabilirsiniz.

Karbonat: Bir ölçek karbonatı 3 ölçek su ile karıştırıp saç diplerinize uygulayın, bir kaç dakika sonra ılık su ile durulayın.

Siyah çay : Bir bardak suyun içine 2 yemek kaşığı siyah çay ekleyip 10 dakika kaynatalım ve iyice süzüp oda sıcaklığına gelene kadar bekleyelim. Bu suyla saçınızı yıkayıp masaj yapın ve ılık su ile durulayın. Haftada 2-3 kez uygulayın.

Aloe Vera jel: Yağlı saçlar için mucizevi bir diğer doğal çözüm de aloe vera jel kullanmaktır. Yağlı saçlardan kurtulmak için aloe vera jel özlü şampuanlar kullanabilir, aloe vera jeli kullanmakta olduğunuz şampuanla karıştırabilirsiniz. Bir bardak şampuanın içine 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı taze aloe vera jeli ekleyip karıştırın.

Saç derinize ve saçlarınıza bu karışımı sürün ve bir kaç dakika böyle kalmasını sağlayın. Daha sonra saçlarınızı yıkayın ve soğuk su ile durulayın. Kalan karışımı buzdolabında saklayıp daha sonra tekrar kullanabilirsiniz. Bu işlemi günlük olarak tekrarlayarak istediğiniz sonuçları alabilirsiniz.

Yumurta Sarısı: Aşırı yağı saçlarınızdan uzaklaştırmak için yumurta sarısı hızlı ve etkili bir yöntemdir. Çok eski çağlardan bu yana kullanıldığı bilinmektedir. İki yumurtanın sarısını ayırarak iyice ezerek karıştırın.

Yumurta sarısına 3-4 damla limon suyu ekleyerek karıştırmaya devam edin. Saçlarınızı ıslatın ve yumurta sarısı karışımını ıslak saçlarınıza sürün. Beş dakika bu şekilde kaldıktan sonra kalıntı kalmayacak şekilde yıkayın. Bu işlemi haftada 2-3 kere uygulayabilirsiniz.

Saçlarınızın yağlanmasını önlemek için öneriler

 • Saçlarınızı her şampuanladığınızda saç derinizde hiçbir kimyasal kalıntının kalmaması için iyice duruladığınızdan emin olana kadar durulayın.
 • Saçlarınız yağlandığında ovalamayın ve kaşımayın, bunlar enfeksiyona yol açabilir.
 • Kullanacağınız şampuanın yağlı saçlar için olduğundan emin olun, kuru saçlar için olan şampuanları kullanırsanız durum daha da kötüye gidebilir.
 • Omega 3 yağ asitleri açısından zengin gıdalar tüketmeye özen gösterin.
 • Saç kremlerini saçlarınızın diplerine kullanırken dikkatli olun, daha çok saçlarınızın uçlarında kullanmaya özen gösterin. Kullandıktan sonra durulayıp çıkarın.
 • Saçlarınızı çok sık fırçalamak yağ üreten bezelerin daha aktif çalışmasını sağlayacağı için saçlarınızı çok sık fırçalamayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir