Güzellik,  Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Çam Terebentin Yağı İle Saç Bakımı

Çam terebentin yağını duymayan yoktur sanırım. Peki nedir bu çam terebentin yağı? Çam terebentin yağı kozalaklı bitkilerden olan ve bu yağa adını veren çam ağaçlarından elde edilen bir yağdır.

Terebentin adı verilen bu madde ağaçlardan kendiliğinden alabildiği gibi ağaçlara atılan küçük çiziklerden de akıtılarak elde edilebilir. Hiç duymadığınız birçok faydası olan bu yağın “terebentin esansı “ olarak farklı bir çeşidi de bulunmaktadır.

Terebentin yağı ile terebentin esansı birbirinden çok farklıdır. Çam terebentin yağı, kozalakların gövdesinden bal yada reçine olarak adlandırılan kısmından, terebentin esansı ise ağacın dikenli yapraklarından elde edilir. Her iki üründe damıtma yöntemi ile elde edilir, şişelenerek piyasaya sürülen doğal ürünler kategorisinde yer alır.

Çam terebentin yağının özellikle saçlara faydasını yanı sıra diğer faydaları anlatmakla bitmez. Eklem ağrısı ve romatizmal ağrılar üzerinde etkili bir ağrı kesicidir.

Burundan yapılan buhar banyosu ile burun ve ciğerleri rahatlatır. Kokusuyla konsantrasyonu artırır. Stres ve yorgunluğu azalttığı için banyonuza dahil edebilirsiniz.

Saç derisinde oluşan kepeği önler, saç derisini beslediği için saç köklerinin daha sağlam olmasını sağlar ve saçların dökülmesini engeller. Saçların kısa sürede uzamasına yardımcı olur.

Çam terebentin yağını düzenli ve doğru miktarda kullanmak gerekir. Çam terebentin yağını aktarlardan kolaylıkla bulabilirsiniz, 300 ml şampuana 25-30 damla eklemeniz yeterli olacaktır.

Şampuanınızı kullanmadan önce güzelce çalkalayın, yıkadıktan sonra güzelce durulayın. Çam terebentin yağını bu şekilde kullanmak istemiyorsanız aynı miktarlarda çam terebentin ve zeytin yağını veya badem yağını saçlarınıza kökten uca sürebilir. En az 3-4 saat bekletip durulayabilirsiniz. Bu saç maskesini 4-5 günde bir uygulayabilirsiniz. Bu tarifi cildinizin diğer tüm bölgelerinde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Peki bu yağın zararı var mıdır sizce? Çam terebentin yağı doğru kullanılırsa bir zararı yoktur, ancak güçlü bir etkiye sahip olduğu için tek başına kullanmamak gerekir. Zeytinyağı veya badem yağıyla karıştırıp bu etkiyi azaltmak önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.