Güzellik,  Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Çay Ağacının Faydaları Nelerdir?

Avustralya da yaşayan, yaprakları iğne gibi olan ve kaynatmak içildiğinde çay tadı olan bir ağaçtır. Yapraklarından elde edilen sıvı birçok hastalık için içilmiştir.

Yağından tutunda kremine, sabunun kadar birçok kozmetik ürüne dönüştürülebilen çay ağacı yüz yıllardır kullanılmaktadır. Bugün sizlere çay ağacından elde edilen birçok üründen ve faydalarından bahsedeceğiz. Son zamanlarda adını sıkça duyduğunuz çay ağacı yağına bir bakalım.

Çay ağacı yağı soğuk algınlığına, öksürük, bronşit, grip ve nezle gibi rahatsızlıklara faydalıdır. Balgam söktürücü özelliği vardır. Küçük eksiklerin mikrop kapmadan iyileşmesine yardımcı olur vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar, kas ağrılarını hafifletir, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Virüslere karşı vücudu korur, kulak enfeksiyonuna iyi gelir, ev temizliğinde kullanılır. Çay ağacı sabunu cildin pH dengesi korur, sivilce problemleri için kullanılır. Saçın nem dengesini sağlayarak parlaklık ve canlılık verir.

Bakteri, virüs ve mantarlardan kaynaklı hastalıkları tedavi eder. Güneşe maruz kalma nedeniyle oluşan yanıklar ve soyulmalara iyi gelir. Deri iltihaplarına iyi gelir.

Çay ağacının dezenfekte özelliği vardır, çamaşırlarınızda güvenle kullanabilirsiniz. Çay ağacı kremine bakacak olursak. Bu krem Anti-bakteriyel , antiseptik ve anti-viral etkisi ile virüs ve mantarları öldürüp yaraları iyileştirir.

Çay ağacı kremi tedavisi tam olarak mukus olmayan sedef hastalığı için günde 3 defa kullanıldığında gözle görülür bir düzelme fark edilecektir. Sedef gibi geçmesi zor olan bir rahatsızlık olan egzama hastalığı için de bölge sabunla temizlenip günde 3 defa krem sürülmelidir.

Dudak veya geniş bölgede görülen uçak çıban için de günde 2 defa kullanılabilir. Böcek ısırmasından kaynaklı alerjik reaksiyonlar için birebirdir. El ve ayakta görülen siğiller için günde 3-4 defa bu kremi sürmek yeterlidir. Bu krem hem siğilleri kurutur hem de yayılmasını engeller.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.