Diyet,  Güzellik,  Güzellik ve Sağlık

Cildi Sıkılaştıran Yağlar

Çoğumuz fazla kilolardan şikayet ederiz ve kilo vermek için oldukça çaba sarf ederiz. Kilolarımız gittikten sonra cilt ve vücudumuzda sarkmalar meydana gelebilir, bu durumda görüntü açısından kötü olduğu için kişiye rahatsızlık verir.

Obezite sonucu verilen kilolardan kaynaklı sarkmalar ancak doktor müdahalesi ve ameliyatla düzeltilebilirken, daha küçük çaplı sarkmaları kendi uygulayacağınız tamamen bitkisel olan yağlarla çözebilirsiniz.

Kış aylarının vazgeçilmez C vitamini deposu olan portakalın yağı bunlardan birisidir. İçinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde cildi sıklaştırır ve gergin bir hal almasını sağlar, tabi ki düzenli kullanmanız şarttır.

Cildin hassas değilse iki gün de bir defa portakal yağına batırdığınız pamuğu cildinize az miktarda uygulayabilirsiniz. Cildiniz hassas ise bu uygulamayı haftada bir yapabilirsiniz.

Daha çok ciltteki yara ve yanıkları tedavisinde adını duyduğunuz kantaron yağı aynı zamanda cildinizin sıkılaşmasında da yardımcı olur. Parmağınız bir damla kantaron yağı damlanın ve cildinize masaj yaparak uygulayın.

Haftada bir uyguladığınızda sizde farkı göreceksiniz, ancak ciltte kızarıklık veya alerji durumu gözlemlenirse yağ kullanımını bırakın. Nemlendirici ve sıkılaştırıcı özelliğiyle bilinen fındık yağı aynı zamanda çatlakları önleyici etkiye de sahiptir.

Denizlerde bolca bulunan yosunların yağı da cilt için oldukça etkili ve sıkılaştırıcı özelliğe sahiptir. Cildi ölü derilerden arındırır, parlak görünmesini sağlar.

3 damla parmak uçlarınızla uygulayacağınız yosun yağını sürüp 2 saat bekledikten sonra durulayın ve ardından nemlendirici krem sürün. Bu işlemi haftada bir uygulamanız yeterlidir. Kokusuyla bizi mest eden yasemin çiçeğinin yağı hem hücre yenilenmesine hem de sıkılaşmaya faydalıdır.

Bir pamuğa 5-6 damla damlatın ve sıkılaşmasını istediğiniz bölgeye sürün. İki günde bir defa uygulayın. Börek ve pastaların vazgeçilmez süsü susamın yağı da faydalıdır.

İçerisindeki yağ asitleri sayesinde cildin yaşlanmasını geciktirir ve cilt hücrelerinin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Haftada bir istediğiniz bölgeye uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.