Güzellik

Cildinizi Yaşlandıran 7 Etken

Bazı alışkanlıklar, cildin yaşlanmasını hızlandırıyor. Bir süre sonra krem, serum gibi cilt bakım ürünleri de fayda etmiyor. Peki, cildin yaşlanması nasıl durdurulur? En yakın arkadaşınız olarak sizlere, cildi yaşlandıran etkenleri açıklıyoruz. Genç ve sağlıklı bir cilt için önerilerimize kulak verin!

 

Yaşın ilerlemesiyle, cildin elastikiyetini sağlayan kollajen, yağ dokusu ve nem tutma kapasitesi azalır. Bunun sonucunda, ciltte lekeler, kırışıklık, sarkma, matlık gibi problemler oluşmaya başlar. Yaşlanmayı önlemek mümkün değil ancak bunu yavaşlatmak sizin elinizde! Bazı alışkanlıklar, cildinizi daha hızlı yıpratıyor olabilir. Cildinizin daha genç ve sağlıklı kalması için, bu alışkanlıkları ve sizlere sunduğumuz önerileri öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Cildi güneşten korumamak

Cildi yaşlandıran en önemli etkenlerden biri zararlı güneş ışınlarıdır. Özellikle, yazın öğle saatlerinde cildin güneş ışınlarına maruz kalması hem cilt sağlığı hem de cilt güzelliği açısından çok tehlikelidir. Ciltte kuruluğa, kırışıklığa, kalıcı lekelere, ton farklılıklarına ve en önemlisi cilt kanserine yol açar. Tüm bu problemleri önlemek için, sadece yaz mevsiminde değil, yılın her mevsiminde güneş koruyucu krem kullanmalısınız. Nemlendirici ve makyaj ürünlerinde de güneş koruyucu özelliğe sahip olanları tercih edebilirsiniz.

Aşırı mimik yapmak

Mimik kasları, duygu ve düşüncelerimizi belirtmemize yardımcı olur. Ancak gereğinden fazla mimik yapmak, istenmeyen çizgilere neden olur. Özellikle kaş ortasında ve göz kenarında zamanla artan ve belirginleşen çizgiler sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterir. Bu durumu önlemek için, gereksiz mimik yapmaktan kaçınmalı ve güneşe çıkarken mutlaka güneş gözlüğü takmalısınız. Dilerseniz, çizgileri gidermek için botoks yaptırabilirsiniz.

Az su içmek

Su içmek, sağlığın yanı sıra cilt güzelliği için de çok önemlidir. Cilt, hava koşulları, rüzgar, güneş gibi çevresel faktörler nedeniyle kurur. Yeteri kadar su içmediğinizde bu kuruluk daha da artar. Kuruluk arttıkça da kırışıklıklar belirginleşir. Cildin nemini korumak için, günde yaklaşık 2,5 litre su içmeyi ihmal etmeyin.

Sağlıksız beslenmek

Sağlıksız besinler, cilde zarar vererek erken yaşlanmaya neden olur. Şeker cildin en büyük düşmanlarından biridir. Çünkü, fazla şeker tüketimi cilt için gerekli olan kollajen ile elastin proteinlerinin yapısını değiştirir. Bu maddelerde meydana gelen hasar, ciltte sarkmaya, kırışıklığa ve deformasyona neden olur. Sağlıklı ve genç bir cilt için, sebze ve meyve bakımından zengin, şeker ve tuz bakımından fakir bir beslenme düzenine sahip olmalısınız. Aynı zamanda, paketli, işlenmiş gıdalardan da uzak durmalısınız. Sebze ve meyvelerde bulunan vitamin ve mineraller cildin daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar. Cilt yapısını düzeltir, ciltteki bağ dokusunu güçlendirir. Özellikle A, C ve E vitamini içeren sebze ile meyveleri mutfağınızdan eksik etmeyin.

Sigara içmek

Yanlış ürün kullanmak

Cilt tipinize uygun ürünleri doğru bir şekilde kullanırsanız, kırışıklık oluşumunu önleyebilirsiniz. Aksi takdirde, ciltte hassasiyet, kızarıklık ve kırışık gibi pek çok sorun meydana gelir. Aynı şekilde, kalitesiz kozmetik ürünleri de cildinize zarar verebilir, siyah nokta ve akne oluşumunu tetikler. Cilt tipinize karar veremiyorsanız bir dermatoloğa danışabilirsiniz.

Makyajla uyumak

Makyajınızı temizlemeden uyuyorsanız, cildinize büyük kötülük ediyorsunuz. Gün içinde gözeneklerde kir ve makyaj kalıntıları birikir. Bu kalıntılar temizlenmediğinde, cilt kendini yenileyemez. Bunun sonucunda akne, kuruluk gibi sorunlar meydana gelir ve cilt zamanla yıpranır. Bu yüzden yatmadan önce makyajınızı mutlaka temizlemelisiniz. Cildinizi temizledikten sonra nemlendirmeyi unutmayın.

Kaynak:Yüksek topuklar.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.