Anne ve bebek,  Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Çocuğun Havale Geçirdiği Nasıl Anlaşılır?

Bebeği doğduktan sonra anneler sık sık hastalanan bebeklerini takibe alırlar. Annelerin en büyük korkusu ateşi yükselen bebeklerinin yada çocuklarının havale geçirmesidir.

Sık sık ateşi yükselen ve ateşli havale geçiren çocukların annelerine uzmanların önerileri nelerdir, belirti verdiği anda neler yapılabilir bugün sizlerle bunlara bir göz atalım.

Ateşi yükselen çocukların ebeveynlerinin yapması gereken en ilk şey sakın olmaktır, çünkü sakın olunmadığı takdirde anneler bebeklerine müdahale etmekte zorlanabilirler.

Ateşli havale geçiren çocuklar ilk önce gözlerini tek bir noktaya sabitlerler, dişlerde kilitlenme olabilir, ağızdan köpük gelebilir ve çocuk bu esnada idrar yada dışkısını kaçırabilir.

Küçük yaşlarda bağışıklık sistemi henüz çok gelişmediği için çok çabuk enfeksiyon kapıp hastalanabilirler. Uzmanlar ateşli havale çocukluk çağında herhangi bir ateşli hastalık sırasında havale olduğunun altını çizmektedirler.

Ateşli havale 6 ay ile 6 yaş arasında , ama en sık 2 ila 3 yaş arasında görülen bir rahatsızlıktır. Ateşli havale de genel olarak kalıtımın etkisi görülmektedir.

Anne babalar genelde ateş ve ateşli havaleyi benzerliklerinden dolayı birbiriyle karıştırmaktadırlar . Ancak şu bilinmelidir ki benzerlik göstermelerine rağmen ateşli havale daha gürültülü ve daha korkutucudur.

Biraz önce belirttiğimiz ayırt edici belirtilerin yani sıra kol, ağız veya yüzün bir kısmında seğirme veya atma görüldüğü zaman ateşli havaleden şüphelenmek gerekir.

Ateşli havale de diş kitlenmesi ve dilin boğaza kaçması gibi durumlar görülebileceği için çocuğa panik yapmadan pozisyon vermekte fayda vardır.

Ilık bir duş aldırmak veya ılık kompresler yapmak da fayda edecektir. Çocuklarda havale belirtileri görüldüğü zaman dişler kilitlendiğinde kesinlikle dişleri açmaya çalışmamak gerekir.

Çocuğa ağızdan herhangi bir şey vermek yerine mümkün olduğunca acil bir şekilde en yakın hastaneye yetiştirmek ateşli havale geçiren çocuklara yapılacak en büyük yardımcı adımdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir