Anne ve bebek

Çocuklarda Özgüven Eksikliği Nasıl Olur ve Düzeltilir?

Özgüven eksikliği bireyin hayatını olumsuz etkileyen bir durumdur. Özgüven eksikliği daha çok çocukluk döneminde ortaya çıkan bir olaydır. Çocuğun büyütülmesinde ve eğitim döneminde yaşadığı olayların etkisiyle ortaya çıkan bir hastalıktır.

Özgüven eksikliği olan çocuklar özenli bir eğitimle bu rahatsızlıktan kurtulabilirler. Özgüven bir çocuğun, bir bireyin hayatını etkileyeceği konularla ilgili aldığı , alacağı kararları hayata geçirmesine yardımcı olur, kişiye cesaret veren ve kişinin içinden gelen bir güçtür.

Özgüveni eksik olan kişi kendini kimsenin sevmediğini hisseder, aşağılık duygusu ön plandadır, yalnız kalmayı tercih eder, kendinden sürekli şüphe duyar, pasiftir. Özgüven eksikliğinin ilk nedeni ailedir.

Aile içinde çocuğun sürekli aşağılanması, sevginin gösterilmemesi, küçük bile olsa onun da bir birey olduğu unutulup saygı gösterilmemesi çocuğun özgüvenini kaybetmesine neden olur. Çocukluk döneminde kendini değersiz , işe yaramayan biri olarak gören çocuk tüm hayatı boyunca bu duygudan kurtulamaz.

Ailede başlayan bu durum aile dışında çocuğun eğitim döneminde de devam ederse sorunu çözmek çok daha zor olacaktır. Okul döneminde öğretmenin çocuğa doğru davranmaması, arkadaşlarının yanında çocuğu azarlaması, arkadaş ortamında değer görmemesi, düşüncelerine saygı gösterilmemesi de diğer faktörlerdir.

Özgüven eksikliği belirtilerini toplayacak olursak, karar almada zorluk, sürekli başkalarına ihtiyaç duyma, hayır diyememe, sosyal ortamlardan kaçınma, sürekli başkalarına ihtiyaç duyma, suçluluk, sevilmeme hissi, utanç duyma gibi belirtilerdir.

Özgüven eksikliğini geliştirmek için kişinin kendini eleştirmekten, şikayetçi olmasından kurtulmasına yardım etmek gerekir. Olumlu yönlerini kaybetmesine yardım etmek gerekir.

Çocuğu sosyalleşmesi için teşvik etmek, sosyal hayata katılması için grup oyunlarına karışmasına yardım edin. Çocuğunuzun özgüvenini geliştirmekte , çocuğun özgüvenini kaybedip yalnız kalmasına neden olmakta öncelikle ailelerin elindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir