Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Çocuklarda Polen Alerjisi ve Tedavisi

Bize baharın geldiğini müjdeleyen çiçeklerden uçan polenlerin bazı çocuklarda alerjiye neden olduğunu bilmeyen yoktur. Polenler bahar geldiğinde havada uçtuğunu gördüğümüz çiçek tozlarıdır.

Bu tozlar özellikle alerjik bünyeye sahip çocuklar için bahar aylarının zor geçmesine neden olur. Bilinenin aksine her polen alerji yapmaz. Poleni alerji yapabilmesi için boyutu, solunan havadaki miktarı ve poleni havada kalma süresi önemlidir polenler nisan ve haziran aylarında hava da çok daha yoğun bulunurlar.

Bunun yanında eylül ve ekin aylarında ot polenlerin havada uçuşurlar . Polenler burun bölgesini etkilere “alerjik nezle”, akciğeri etkilerse “alerjik astım” rahatsızlığı ortaya çıkar. Her iki hastalığında belirtileri farklıdır. Alerjik nezle burun akıntısı, hapşırma, burunda kaşıntı ve tıkanıklık ile kendini gösterir.

Alerjik astım ise, öksürük, hırıltı, nefes darlığı ve koşmak veya gülmekle ortaya çıkan , gece uyandıran öksürük nöbetleriyle kendini belli eder.

Çocuğunuzda polen alerjisi olduğunu öğrenmeniz, günlük olarak polen mevsimi ile ilgili raporları takip etmeniz, plan alerjisi olan çocukları bitkilerden olabildiğince uzaklaştırmanız , polen döneminde çocuğunuzu dışarıda fazla çıkarmamanız, bu dönemde ormanlık veya çimenlik yerler yerine c deniz kenarı tercih etmeniz, dışarıdan eve gelince giysilerini değiştirmeniz ve yüzünü yıkamanız onu rahatlatacaktır.

Çocuklarda görülen bu polen alerjisinde en etkili korunma yöntemi polen aşısıdır. Ancak polen aşısından önce doktor gözetiminde alerjik nezle veya alerjik astım rahatsızlığına uygun ilaçlar kullanılmalı, bu kullanılan ilaçlara rağmen alerji kontrol altına alınamıyorsa aşı tedavisine baş vurulmalıdır.

Polen alerjisinde 2 tür tedavi uygulanmalıdır. İlk olarak akut evre, bu evrede hastanın şikayetleri dinlenip 1 hafta 10 günlük bir tedavi uygulanmalı, ancak bu tedavi sonuç vermiyor ve şikayetler ilerliyorsa bu durumda kronik evde denilen duruma uygun olarak uzun süreli ilaç kullanımı önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir