Anne ve bebek,  Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Çocukları Gripten Koruma Yolları Nelerdir?

Mevsim geçişlerinin olduğu şu günlerde ve kış aylarında özellikle okul çağındaki çocuklarımız hastalık açısından risk altındadır. Bu dönemdeki çocuklar üst solunum yolu enfeksiyonuna daha çabuk yakalanırlar. Kış aylarında “ influenza “ adı verilen virüs gribe neden olmaktadır.

Grip çocuklarda görüldüğünde üzerine düşülüp tedavi edilmezse tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Grip ilk 24-72 saat arasında aynı ortamda bulunan kişilere bulaşma eğilimindedir. Çocukların bağışıklık sistemi yetişkinlere göre zayıftır, bu nedenle grip daha hızlı ilerleyip zatürre yada bronşite oldukça kolay dönüşebilir.

Yüksek ateş, baş ağrısı, titreme, boğaz ağrısı ve öksürük şeklinde kendini gösteren grip güzel bir dinlenme vektör gözetiminde kullanılacak ilaçlar sayesinde geçebilir.

Özellikle yeni doğan döneminde grip tehlikelidir. Çocuklarda görülen yüksek ateş mutlaka kontrol altına alınmalıdır, aksi takdirde nöbet riskine yol açar. Soğuk algınlığı ve grip ilaçları gribi tamamen tedavi etmez, sadece etkilerini azaltır. Bu dönemde tuzlu burun spreyi kullanarak solunum rahatlatılabilir, bol sıvı tüketimi sağlanmalıdır.

Çocuğunuzu gribe karşı korumak için ufak tefek önlemler alabilirsiniz. Çocuğunuz kreş yada okul gibi toplu olarak bulunulan bir yere gidiyorsa o ortamın iyice havalandırıldığından emin olmalısınız. Sık sık ellerini yıkamasına özen gösteriniz. Çocuğunuza öksürürken yada hapşırırken ağzını kapatmasını öğretin.

Grip döneminde çocuklarınızı kalabalık ortamlardan uzak tutmaya özen gösterin. Gün içinde açık havada zaman geçirmesini sağlayın. Bol bol C vitamini bakımından zengin meyve ve sebze tüketmesini sağlayın. D vitamini eksikliği olup olmadığını kontrol ettirerek eğer gerek varsa doktor kontrolünde kullanımı sağlayın.

Dönemi geldiğinde çocuklarınızı gribe karşı aşı yaptırın. . Yeterli ve dengeli beslenmelerini sağlayın. Omega-3 almalarına dikkat edin. Uyku düzenlerine dikkat edin. Grip döneminde dinlenme önemlidir. Bal ile karıştırılmış propolis verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.