Dantel,  Oya Dantel

Dantel Bohça Köşesi Modelleri

Spread the love

Bohça kenarı modelleri günümüzde en fazla aranan modeller arasında yer almaktadır. Dantel ya da iğne oyası işlemelerinin yoğunlukta olduğu bu örnekler bohçanın hazırlanış amacı ve kullanımına göre farklı şekillerde hazırlanır. Bugün sizler için değişik şekillerdeki dantel bohça köşesi modelleri konusu hakkında kısa bilgiler ve resim galerisi hazırladık.

Bu senenin bohça kenarı modellerine genel olarak göz attığımızda ilk dikkat çeken birbirinden değişik ve hoş çiçek desenleri oluyor. Dantel motiflerinde sıkça karşılaştığımız gül deseni, bohça kenarı örneklerinde de aynı şekilde karşımızda… Gül deseninin yanında lale ve basit çiçek desenleri de yoğun olarak bohçalarda yerini alıyor. Çeyizlikleri saklamak ve nişan hediyelerinin gönderilmesi sırasında kullanılan bohçalar, her genç kızın çeyizinde mutlaka olması gereken bir ürün olma özelliğinde. Bohçanın her tarafını dantel yapmak yerine sadece köşesine veya kenarlarına dantel  yaparak kumaşa geçirebilirsiniz.Sonrasında bu bohçaları fiskos veya masa üzerinde kullanabilirsiniz. Bu tür bohça modellerinde bohçanın her köşesi ya da iki köşesinde dantel işlemelerine yer verilir.     

Son dönemlerde hazırlanan çeyizlik bohça örneklerinde yoğun olarak ortası işlemeli modeller de tercih ediliyor. Gelin adaylarının kaynanaları için hazırlanan bohçalarda ise özel detaylara yer verilebiliyor. Kurdele, boncuk işlemesi, pul ya da farklı motiflerden oluşan bu detaylar, aynı zamanda beyaz olarak gelin bohçalarında da kullanılabiliyor. Bohça modelleri ve bohça kenarı modelleri hakkında verdiğimiz bilgilerin ardından işinize yarayacak hoş modellerin bulunduğu 2016 bohça kenarı modelleri resim galerisini inceleyebilirsiniz. Nişan bohçaları her yörede farklı olmakla beraber nişanlanan çiftlerin birbirlerine karşılıklı olarak hazırladıkları güzel bir gelenektir.

Kız tarafı erkek tarafı için erkek tarafı da kız evi için güzel bir bohça hazırlayıp bohçanın içerisini de aldıkları hediyeleri koyarak birbirlerine götürürler. Kimi anneler hazır alır nişan bohçalarını kimileri ise kendi el emekleri ile hazırlarlar damatlarına ya da gelinlerine götürecekleri bohçaları. Saten ipek ya da aplike kumaştan yapılan bohçaları süslemek çok zor değildir aslında. Özellikle kız anneleri el emeği ile hazırlanmış bohçaları kullanmayı tercih ediyorlar.

Genellikle kare şeklinde ki bohçaların kenarına bir ara dantel yaparak kimi zaman bohçanın üzerine de dantel yaparak bohça tamamlanabileceği gibi kimisi bohçanın üzerine kurdele boncuk ya da kasnak işi işleyerek daha süslü bir hale getirir. Eğer kendiniz danteli kumaşa geçirmeyi bilmiyorsanız çeyiz evlerinde veya piko yapan kişilere bu işlemi ücret karşılığı yaptırabilirsiniz.  

2 Yorum

  • Seher Koçarslan

    Merhaba tek olarak paylaştığınız kenarı güllü bohça örneğinin ayrıntılı resmini atabilirmisiniz yada örneğe nasıl başlayacağım hakkında bilgi yazarmısınız rica etsem çok sevinirim cevap olarak emailime mesaj atabilirsiniz iyi günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir