Dantel,  Oya Dantel

Dantel Fiskos Modelleri

Spread the love

Haydi hanımlar sizi zarafet dolu, nostalji kokan dantel fiskos örtüsü modelleri gösterelim. Tığ işi örgü ile yapılan bu güzel dantel örgü modelleri her zaman biz hanımların gözdesi olmaktadır. Tığ işi dantel masa örtüleri belki hepimizin çeyizlerinde ayrı bir öneme sahiptir. Dantel denilince şüphesiz ki akla öncelikle birbirinden şık ve güzel dantel masa örtüsü örnekleri gelmektedir. Tığ işi ile mükemmel desenler ve şekiller verilerek yapılan dantel masa örtülerinin yapımları zaman alıyor olsa da oldukça keyifli bir uğraştır. Dantel masa ve fiskos örtüleri oldukça uzun zaman alan bir uğraştır.   

Sahip oldukları farklı motifleri ile her biri birbirinden güzel görsellere sahip dantel fiskos örtüleri hemen hemen her evde kullanılmaktadırlar. Çok uzun yıllardan beri değerini kaybetmeden kullanılmaya devam edilen dantel masa örtüleri tüm genç kızların çeyizlerinin olmazsa olmazıdır ve en önemli yere sahiptir.    

Eskiden günümüze dek modasını ve önemini yitirmemiş olan dantel masa örtüleri görenlerin içini açacak güzelliklere sahip. Bayanların el emekleri ve göz nurları olan ve her biri sanat eserlerini aratmayacak güzelliklere sahip bu dantel masa örtüsü örneklerini yapmak şüphesiz ki her bayanın harcı değildir. Kendi yapamayan hanımlar para ile bu dantelleri yaptırmaktadır. Çok uzun zaman ve emek aldığı için yapması hiç kolay değildir.     

Tığ işinden anlayan ve boş zamanlarını tığ işleri ile değerlendirmekten hoşlanan bayanların yararlanması ve el işi hobilerini daha da zevkli hale getirmesi için son dönemlerde en çok tercih edilen dantel masa örtüsü modellerini özel olarak bir araya getirdim. Sizler de klasikleşmiş dantel masa örtülerinin dışında farklı ve hoş masa örtüsü modeli arayışı içerisindeyseniz galerimizde aradığınız modeli rahatlıkla bulabilirsiniz. Yuvarlak masa için yapacağınız dantel örtüyü ister fiskos masaları için ister mutfak masaları için kullanabilirsiniz.      

Evlerimizin bir köşesinde fiskos masası dediğimiz yuvarlak küçük bir masa, sehpa olurdu bunun üzerinde genelde karşılıklı çay veya kahve içilir. Ve bu mobilyalarımızı evimizin her yerinin süslemek için kullandığımız başlıca şey ise dantelde yapılan örtülerdir.    

Hatta bu iş o kadar olurdu ki evdeki her yere muhakkak dantelden örtüler serilir peçetelikler konulurdu.  Bir genç kızın çeyizinde olmazsa olmaz eserlerdi bunlar. Televizyonun üstüne de bir örtü yapılırdı. Çocukluğumuzun en önemli hatırasıdır dantel örtüler. Kadınlar günlerde komşu ve akraba ziyaretlerinde hemen yanlarında getirdikleri çantalarından yarım kalmış dantellerden birini çıkartıp örerdi.   

Şimdi kadınlar bir yere gelince evlilik programlarını izliyor yada herkesin elinde bir akıllı telefon instagram veya facebookta geziyor. Yeni nesiller bir şey üretmiyor boş boş vakit öldürüyor. Örgü ile uğraşmak insanın zekasını aklını çalıştırıyor çünkü model tasarlıyorsunuz, ilmekleri sayıyorsunuz. zincirleri arttırıp azaltırken de hesap etmeniz gerekiyor. Ama şimdi sadece boş boş boş bir şey üretmeden vakit öldürüyoruz ve bu akıl sağlığımız için hiç de iyi bir şey değil.      

Hanımlar dantel modelleri konularımıza devam ediyor ve sizlere bugün dantel masa örtüsü modelleri konumuzu yayınlıyoruz.  Yeni ve şık tasarımların yapıldığı ve günden güne değişen hayat tarzına yakışan dantel masa örtüleri; içerisinde modern çizgileri barındıran tasarımlar ortaya koymaktadır. Dantel masa örtüleri farklı örme teknikleriyle geliştirilmiştir ve geleneksel olmasının yanında uzun ömürlü olmasıyla da çokça tercih edilmektedir.    

Dantel masa örtüsü yapacak olan kişiler ile satın alacak olan kişiler; evlerinin ve iş yerlerinin kriterlerine uygun şekilde tasarlanmış kalite ve standartta örtüler tercih etmektedir. Çünkü kalitesiz olan bir ürünün çabuk eskiyeceği düşünülürse; tekrar tekrar masraf yapılmaması için kaliteli iplerle örülmüş dantel masa örtüleri seçilmelidir. Dantel masa örtüsü satın alacak olan insanların çok dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü dantel masa örtüleri, yaşamın her anında mutlaka kullanılacağı için eşsiz ve kişisel zevklere uygun tasarımlar seçenek olmalıdır. Dantel masa örtüleri, evin dekorasyonuna uygun olarak da örülmelidir ya da satın alınmalıdır. Bu dantelleri yaparken odada bulunan diğer dantel modelleri ve rengi göz önünde bulundurulmalıdır.     

Örneğin; dantel sehpa veya masa örtüsü örülürken ya da satın alınırken evin duvar renkleri ve kullanılan halıların şekli doğrultusunda, aksesuarların renkleriyle de uyum içerisinde olmasına özen gösterilmelidir. Kültürümüzün klasik el sanatı işlerinden biri de dantel işleri ve dantel sehpa örtüsü modelleri olarak yerini korumaktadır. Bundan dolayı kadınlar genelde , fırsat bulduğu zamanlarda gerek dinlenmek amacıyla gerekse stres atmak amacıyla dantel sehpa örtüsü modellerini inceler ve yapmaya çalışır. Bu dantel modelleri çeyizlerde önemli yere sahiptir. Dantel sehpa örtüsü modellerini yaparken günün yorgunluğunu, stresi tüm kötü düşünceleri kafalarından atarlar ve sadece yaptıkları işe konsantre olurlar. Birçok faydası bulunan bu el işleri sadece güzel bir görüntü ortaya koymak ya da herhangi bir mekanda kullanmak maksadıyla değil, tamamen sağlık açısından da insanı çok rahatlatıcı özellikleri bulunmaktadır.      

Evin daha güzel görünmesine olanak sağlayan dantel sehpa örtüleri kültürümüzün bir parçasıdır. Uzun yıllardan beri kadınların en büyük uğraşı olmuş ve neredeyse tüm kadınlar bu işi ciddiye alıp dantel sehpa örtüsü modellerini yapmışlardır. Dantel sehpa örtüsü modelleri yapılırken olmazsa olmazların başında gelen ip tercihi doğru yapılmalıdır. Özellikle çeyiz için yapılan danteller de ip kalitesine ayrı bir önem vermelisiniz. Kaliteli ipler tercih edilerek modeller çıkartılmalıdır, aksi takdirde, çok çabuk yıpranır, eskir ve kullanılmaz hale gelir. Günlerce belkide haftalarca uğraşılarak çıkartılan bu dantel sehpa örtüleri; kadınların beğenisine sunulmuştur. Kiminin evini, kiminin ise çeyizini süsleyecek olan bu ürünler sadece kullanım amacıyla değil ticaret maksadıyla da yapılıyor olabilir.    

Günümüzde kadınlar en iyi bildikleri iş olan dantelleri yaparken, para kazanma ve bu işi ticarete dökme gayesi için de olmaktadır. Bu da onları daha fazla dantel sehpa örtüleri masa örtüleri vitrin takımları gibi modelleri araştırmaya yönlendirir. Son derece kaliteli dantel sehpa örtüleri tasarlayan ve bunların modellerini insanlara tanıtan birçok girişimci bayan, tüm kadınlara örnek olmuştur. Artık kadınlar ördükleri bu güzel ürünleri satarak aile bütçelerine katkıda bulunmaktadır. Çeyiz satan yerlere bu el işlerini yaparak pazarlayıp aylık standart bir gelire sahip olan hanımlarımız bulunmaktadır.    

Dantel fiskos masa örtüleri ayrı ayrı motifleri ve modelleriyle evlerimize şıklık ve zarafet katar. Şüphesizdir ki el emeği, göz nuru olması sebebi ile manevi olarak da ruhumuzu okşar ve aynı zamanda dantelin dayanılmaz cazibesinin en çok yakıştığı ve birçoğumuzun en çok tercih ettiği dantel türlerinden biri olmuştur. Evet, bir çoğumuzun evinde baş köşede olan üzeri müthiş emek verilmiş motifleriyle, dantelden örtüsü olan, genelde dantel örtünün altına motifleri kendini göstersin diye serilen biraz koyu renkte, saten örtüsü olan bu sayede el emeğinin sergilendiği bir sohbet masasıdır ve aynı zamanda odanın dekorunu tamamlayan bir objedir.     

Masanın yanında sohbet ve estetik durması için koyulmuş sandalye ya da iki berjer bulunmaktadır. Ve tatlı tatlı hafif bir ses tonuyla yapılan sohbetler yapılmaktadır. Evet, dantel masa örtüsü modelleri açısından o kadar çok çeşitlilik gösterir ki; insan hangisini yapacağını ya da hangisini alacağını şaşırıyor. Hazır örtüler de var elbette fakat bu örtüler maneviyatı olmayan yapay örtüler. Biz kadınlar yaradılışımız gereği, doğuştan üretken ve becerikli doğmuşuz. Zaten artık öyle bir dönemde yaşıyoruz ki; dantel nasıl yapılır, ya da nereden alınır, birçok bilgiye gerek örgü ipi satan dükkanlardan, gerek internetten birçok bilgiye ulaşabilip nasıl yapabileceğimizi öğrenebiliyoruz.       Ben yapamam demeyin. İstedikten sonra biz kadınların yapamayacağı bir şey olamaz. Siz yeter ki; canı gönülden isteyin. Dantel fiskos örnekleri tarihten bu günümüze nasıl çeşitleri artarak maneviyatını kaybetmeden günümüze ulaştıysa, bundan sonra da devam etmesi için hem evimizin bir köşesinde olmalı, hem de genç kızlarımızın çeyiz sandıklarında muhakkak yer almalıdır.Paylaştığım modellerin içinden size en çok hitap eden tığ işi fiskos modellerinden birini seçin ve tarzınızı ortaya koyun. Kolay gelsin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir