Tatlı Tarifleri

Dillere Destan Bin Bir Gece Tatlısı Tarifi

Sevgili hanımlar dillere destan bin bir gece ramazan tatlısını bugünlerde denemek isteyebilirsiniz. Kolay yapılışı ve yiyenleri hayran bırakan tadıyla mutlaka denemeniz gereken bir tatlı tarifi. Eminim farklı bir tarif bulunca denemek isteyeceksiniz. Adını duyan misafirleriniz daha tadına bakmadan bu tatlının tarifini isteyecek sizden. Özellikle sıcak yaz günlerinin vazgeçilmez lezzeti olan bu tatlı hafif olması ile de favoriniz olacaktır. Tatlının içine pekmez katınca farklı bir renk vişne suyu katınca bambaşka bir renk elde edeceksiniz.   

Kullanılan bardak ölçüsü 250 ml.

Pelte : 🔹1 su bardağı Pekmez (Üzüm veya Dut )

🔹3 su bardağı Su

🔹3 yemek kaşığı Un

🔹75 gram Tereyağ Sütlü Krema :

🔹3 su bardağı Süt

🔹1 su bardağından biraz eksik Şeker

🔹1 yemek kaşığı Un

🔹1 yemek kaşığı Nişasta (Buğday veya Mısır olur)

🔹75 gram Tereyağ

🔹1 paket Vanilya   

Tatlının yapımı için bir su bardağı üzüm pekmezi, 3 su bardağı su ve 3 yemek kaşığı dolusu un koyup karıştırın. Tatlının ikinci katmanı için 3 su bardağı süt, bir yemek kaşığı un, 2 yemek kaşığı nişastayı pürüz kalmayıncaya kadar karıştırın. Önce sütlü karışımı pişirin. Sonra pekmezli olan karışımı pişirin.    

Pişirdiğiniz karışımlara tere yağını ilave edin. Sonra pişirdiğiniz bu karışımları sırasıyla bir kaşık sütlü karışımdan dökün sonra bir kaşık pekmezli karışımdan dökün. Karışımları daima orta kısıma dökün. Ne kadar çok sayıda karışım dökerseniz katman sayısı da aynı oranda artacaktır. Sonra tatlınızı 4/ 5 saat buzdolabında dinlendikten sonra dilimleyerek servis yapabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.