Anne ve bebek,  Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Diş Çıkarma Döneminde Uyku Problemi

Bebekler doğduktan sonra dönem dönem uyku problemleri, huzursuzluklar yaşayabilirler. Bu sorunların çok ve uzun bir süre yaşadıkları dönemlerden biri de diş çıkarma dönemidir. Her bebeğin diş çıkarma dönemi aynı değildir.

Genel olarak 6. Ay ile 12. Ay arasında ön belirtiler göstererek çıkan diş, bazı bebeklerde ise 3. Aydan bile daha erken çıkabilmektedir. Hatta son zamanlarda diş ile doğan bebekler bile vardır. Halk arasında çocuğun dişi ne kadar geç çıkarsa o kadar sağlam olacağına inanılır.

Bunun bilimsel bir dayanağı olup olmadığını bilemeyiz tabi ki. Aslına bakılırsa dişin uyku sorunları üzerinde annelerin düşündüğü kadar bir etkisi yoktur. Bebekler hayatlarının ilk 2-3 yıllık süresinde devamlı olarak diş problemi yaşarlar. Anneler bebekleri diş çıkarmaya başladıklarından itibaren çoğu problemlerini diş çıkarmalarına bağlar.

Ancak diş çıkarken bebeği sadece 2 veya 4 gün sürer. Anne ve babaların bu dönemde tek yapabilecekleri şey diş çıkarma döneminde bebeklerini rahatlamasını sağlamaktır. Bunun için eczanelerden alabileceğiniz içinde jel bulunan diş kaşıyıcılarından temin edebilirsiniz yada bir miktar zeytinyağına birkaç tane karanfil koyup 1 hafta dolapta bekletin ve bebeğinizin diş etlerine sürerek bebeğinizi rahatlatabilirsiniz.

Bebeğinizin sürekli salyaları akıyorsa, eline aldığı her şeyi ağzına sokmaya çalışıyorsa, her zaman olmamakla birlikte çoğunlukla diş çıkarma belirtileridir. Diş çıkarma döneminde uyku problemini ortadan kaldırmak için bebeğinizi rahatlatacak uyku eğitimi verebilirsiniz.

Bebeğiniz uyumadan önce çok huysuz ise çocuk doktorunuza danışarak diş etlerini rahatlatıcı krem sürebilirsiniz. Bu işlemi uyumadan hemen önce yaparsanız bebeğiniz daha rahat uyuyacaktır. Bu merhamet dışında yine doktorunuza danışarak ağrı kesici şuruplarla yardımcı olabilirsiniz.

Diş belirtileri de dişin çıkma dönemi gibi bebekten bebeğe göre değişiklik gösterir. Bazı bebeklerde diş çıkarmadan önce ateş ve ishal görülürken, bazı bebeklerde ise diş çıktıktan sonra ateş ve ishal gözlemlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir