Güzellik,  Güzellik ve Sağlık

Doğal Yollarla Cilt Rengi Nasıl Açılır?

Birçoğumuz cilt rengindeki farklılaşmanın sebebini bilmez, cildimiz rengini melanosit adı verilen cilt hücreleri tarafından üretilen melanin pigment inden alır. Bu pigment bazı dış etmenlerden etkilendiği zaman cilt renginden farklılaşma görülür.

Bunların başında güneş yanığı gelir, bunun dışında stres, çevre kirliliği, kuru cilt, kimyasal kozmetikler gibi nedenler de yer alır. Cildimiz fazla melanin salgılandığı zaman lekelenmeler, cilt renginde farklılaşma, cilt renginin koyulaşması gibi durumlar ortaya çıkar.

Eğer cildinizin koyu olması genetik faktörlerden değil de az önce saydığımız nedenlerden kaynaklanıyorsa yazımızı okumadan geçmeyin. Cildinizin rengini evde uygulayacağınız yöntemlerle açmak mümkündür. Zengin kalsiyum kaynağı olan süt cilt rengini düzenlemeye yardımcı olur. Sütte bulunan kalsiyum melanosit hücresini uyandırır.

1 kaşe tercihinize bağlı inek veya keçi sütünü ılıtıp, bir el bezi veya lifi süte batırın ve sütün fazlasını sıkın. Yavaşça bez ile cildinizi ovalayarak sütü cildinize sürün. Bu işlemi 3-4 kez tekrarlayın ve bir kaç hafta boyunca her banyo sonrası düzenli olarak devam edin.

Laktik asit kaynağı olarak bilinen yoğurt cilt rengini açmak için bilinen bir ilaçtır. Bir miktar yoğurdu elinize alın ve cildinize hafifçe uygulayın, bir kaç dakika bekletin ve daha sonra ılık su ile durulayın. Bu maskeyi günlük olarak tekrarlayın. Yoğurt limon suyu, yulaf ezmesini karıştırarak bir yüz maskesi elde edebilirsiniz.

Cildinize uyguladığınız bu maskeyi 15 dakika bekletip yıkayın. Limon suyu sıkılaştırıcı ve aydınlatıcı olarak bilinir. Eğer cildiniz yağlı ve cilt renginizi açmak istiyorsanız limon suyu sizin için harika bir seçim. Sıktığınız bir limonun suyunu pamuk yardımıyla yüzünüze ve cildinizin koyu olan bölgelerine sürün. 20- 30 dakika bekletip yıkayın.

Bu işlemi günlük olarak tekrarlayın. Limonu sıkmak istemezseniz limonu ikiye kesin ve yarısını yüzümüze biraz bastırarak 15 dakika sürün ve bir 15 dakika daha bekleyin, ardından yıkayın. Cildimiz yağlı ise şimdi size yazacağımız maskeyi uygulayın.

Bildiğimiz unu cilt beyazlatmak için kullanabilirsiniz. Un maskesi özellikle yağlı ciltler için ideal bir maskedir. Cilt rengini açmak için oldukça etkili olan un maskesi fazla yağı almada da etkilidir.

Yapmanız gereken tek şey bir miktar unu macun kıvamına gelene kadar su ile karıştırıp sürmek. Un maskesini cilt kararması sorunu yaşadığınız bölgelere uygulayın ve kuruduktan sonra durulayın. Bu işlemi pirinç unu ile de yapabilirsiniz.

1 çay kaşığı limon suyuna 2 çay kaşığı gül suyu ve 1 çay kaşığı fuller toprağı katın. Bunu karıştırıp hamur haline getirin ve cildinize uygulayıp 15 – 20 dakika bekletip durulayın. Şunu unutmayın cildinizde açık yara varsa limon suyu uygulamayın, ayrıca limon suyunu uyguladıkları sonra kesinlikle güneşe çıkmayın. Güzel günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir