Anne ve bebek,  Sağlık

Doğumun Başladığını Nasıl Anlarız?

İlk gebeliğini yaşayan annelerimiz bebeklerinin gelmesini büyük bir heyecanla beklerken aynı zamanda büyük bir endişeye kapılırlar. İlk gebeliğin getirdiği tecrübesizlikle doğumun başlamasını anlayamayacaklarından yada doğum başladığı anda tek başlarına olmalarından korkarlar.

Aslında doğumun yaklaştığını belli eden bazı belirtiler vardır, annelerimiz bunlara dikkat ederek korkularını yenebilir ve doğuma kendilerini hazırlayabilirler. Eğer karnınız aşağı indiyse, artık zorlanıyorsanız ve düzenli kasılmalar başladıysa doğumunuz artık her an bekleyebilirsiniz.

Doğumun başlama belirtileri her kadına göre değişse de 3 ana başlık altında toplanabilir. Bunlar ; nişan, kasılmalarla gelen sancı veya suyun gelmesidir. Bu üç belirti sırayla olacak diye bir şart yoktur.

Öncelikle bu belirtilerin ne anlama geldiğine değinelim , daha sonra da doğumun başladığını nasıl anlarız ona bakalım. Gebelik dönemi boyunca kapalı olan anne rahminin ağzında bebeği ve rahmi enfeksiyonlardan korumak için sümüksü bir tıkaç oluşur, bunun halk arasındaki adı nişandır.

Anneler nişan geldiği zaman pembemsi ve sümüksü yapısından anlayabilirler. Nişan geldiği zaman bu doğumun 1-2 gün içerisinde gerçekleşeceği anlamına gelir. Hamilelikte bebeğin içinde bulunduğu bir su kesesi vardır.

Bazı hamileliklerde amniyon suyu sızıntı şeklinde gelebilir. Amniyon sıvısı açık sarı, ıhlamur renginde, kendine özgü kokusu olan bir sıvıdır. Doğum başladığı zaman gerilme ve kasılmaların etkisiyle su kesesi yırtılır ve amniyon sıvısı rahimden dışarı akar.

Anne altına idrar yaptığını sanabilir. Bunun dışında karın sertleşir, önce hafif sonra kısa süren seyrek sancılar başlar. Sancılar 4-5 dakika da bir gelmeye başlayınca hastaneye gidilmelidir.

Eğer ki sancılarınız düzenli ise, her durumda geçmeden devam ediyorsa, ağrınız bel, kasık, karın ve her noktada aynı hissediliyorsa. Rahimde yumuşama ve açılmaya neden oluyorsa artık doğum başlamış demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.