Güzellik,  Güzellik ve Sağlık

Domatesin Cilde Faydaları

Soğandan sonra yemeklerimizin ve salatalarımızın ana maddesi domatesin sayamayacağımız kadar faydası vardır. Cildimize ayrı güzellik katan domatesin cilde faydalarına değinilen size birkaç öneride bulunacağız. Domates cildimizi ölü derilerden arındırır ve cildimizin temizlenmesini sağlar.

En çok şikayet ettiğimiz siyah noktalardan, cilt lekelerinden kurtulmamıza yardımcı olur. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan domates cildimize parlaklık verir ve daha sağlıklı olmasını sağlar. Kuru ciltleri nemlendirir, cildin yağ dengesini sağlar.

Domates harika bir antioksidan kaynağıdır ve bu sayede cildi canlandırır ve yeniler. Domates salisilik adı verilen bir asit içerir, bu asit sayesinde bizi sivilceden kurtarır . Bazı insanların cildinde ki gözenekler normalden geniştir. Domates bu gözenekleri sıkılaştırır ve küçültür.

Koyu ten renginden şikayetçi iseniz işte size mucize, domates. Domates beyazlatıcı özelliği ile bilinir, bu yüzden sizde domatesin bu özelliğinden yararlanabilirsiniz . Aynı zamanda domates cildinizin daha genç görünmesine yardımcı olur. Cildinizi beyazlatmak isterseniz tarifimiz geliyor.

Domatesleri yıkayın ve blenderden geçirip posasının içine un ekleyerek hır hamur elde edin. Bu hamur sürülecek kıvamda olacak. Daha sonra yüzünüze sürün, bu karışımı haftada 7 defa yapmayı unutmayın. Cilt lekeleriniz için 4 te 1 domatesi rendeleyin ve 2 tatlı kaşığı pirinç unu ilave edip biraz katı bir maske elde edin.

Bu maskeyi göz çevreniz hariç yüzünüze sürüp 15 dakika bekletip ılık su ile yıkayın. Siyah noktalar için 1 domatesi ezin ve tülbentle süzün. Elde ettiğiniz suya 1 tatlı kaşığı gliserin ve eczaneden alacağınız asilbent tentüründen 2 damla ekleyin ve siyah noktalarınıza sürün. Haftada en az 3 kez uygulayın.

Eğer kuru cilt şikayetiniz varsa 1 çorba kaşığı domates püresi, 1 çorba kaşığı yaş maya, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 çorba kaşığı yulaf ununu iyice karıştırın. Yüzünüzü yıkayıp bu karışımı sürün ve 30 dakika bekletip ovalayarak çıkarın. Haftada 2 kez uygulayıp ardından su ve yağ bazlı krem sürün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.