Güzellik,  Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Dudak Çatlamasına Doğal Çözümler

Dudaklarımızda zaman kızarıklık, çatlama, kuruma hissi, hassasiyet ve acı gibi belirtilerle kendini gösteren dudak çatlaması hem görüntü hem de verdiği acı hissinden dolayı gündelik hayatımızı olumsuz etkiler.

Genel olarak kış aylarında soğuk havalarda karşılaş sakta , cilt yapısına bağlı olarak ve farklı nedenlerle diğer mevsimlerde de görülebilir. Dudak çatlamasının birden fazla nedeni vardır.

Soğuk, çok sıcak veya kuru havaya maruz kalmak, alerji, A vitamini eksikliği, vitamin ve mineral eksikliği, yeterli miktarda su içmeme, kimyasal kozmetik veya ilaçların yan etkisi, ağızdan nefes alıp verme, asitli yiyeceklerin çok fazla tüketilmesi gibi.

Dudak çatlamasını evde uygulayabileceğiniz bir kaç yöntemle ortadan kaldırmak veya en azından etkisini azaltmak mümkündür. Normal şartlarda uzak durmamız gereken toz şekerin dudaklarınızı ölü dokularda temizleyip ölü hücre oluşumunu engellediğini biliyor muydunuz?

Bir tatlı kaşığı toz şeker ve bir tatlı kaşığı balı karıştırıp dudaklarınıza sürün, 5 dakika bekletip ılık su ile temizleyin. Antibakteriyel özelliği olan balı tek başına da kullanabilirsiniz.

Parmağınız yardımıyla dudaklarınızı tamamen kapatacak şekilde sürün ve dudaklarınızı yalamadan 15 dakika bekletin. Bu yöntemi günde 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

İçerisinde su miktarı oldukça fazla olan salatalık da dudaklarınızın nem ihtiyacını karşılayarak iyileşmesini sağlar. Salatalığın sulu tarafını dudaklarınıza uygulayıp 15- 20 dakika bekletip yıkayın.

Jeli her derde deva aloe vera bitkisi de dudak çatlamalarına birebirdir. Kestiğiniz yaprağın içindeki jeli dudaklarınıza gece yatmadan önce sürün ve sabaha kadar bekleyin. Birkaç güne kadar etkisini gösterip çatlakların ortadan kalktığını göreceksiniz.

Bir kase ılık sütün içine bir avuç gül yaprağı koyun ve yarım saat bu şekilde dinlenmeye bırakın. Daha sonra gül yapraklarını sütun içinde alıp ezin. Lapa haline getirdiğiniz yaprakları yatmadan önce dudaklarınıza uygulayın. Güzel günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.