Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Dudak Uçuğuna Doğal Çözümler

Uçuk genellikle dudak, burun veya çene bölgesinde görülür. Kişiye çok fazla rahatsızlık veren, sancılı ve aşırı derecede kaşınan bir rahatsızlıktır. Uçuk tedavi edilmediği zaman kişinin yemek yemesine, hatta konuşmasına bile engel olabilir.

Uçuk bulaşabilen bir virüstür. Uçuk yarası kuru ve kabuklu halde ise bulaşıcı değildir, ancak ilerlediğinde uçuk yarasından sıvı bir şekilde iltihap akıyorsa bu kişiler kendine dikkat etmeli ve kimseyle temasta bulunmamalıdır, çünkü bu durumda uçuk bulaşıcıdır.

Uçuk özellikle hormonsal değişiklik, ateş, yorgunluk, duygusal stres , cilt travması ve fazla güneşe maruz kaldığımız zamanlarda bu virüs etkin hale gelir ve uçuk oluşur. Uçuk ortaya çıktıktan sonra 1 hafta içinde kendiliğinden geçebilir ancak size tavsiyemiz kendiliğinden geçmesini beklemek yerine evde çözümler uygulayarak tedavi edebilirsiniz.

Asetonun uçuğa iyi geldiğini duydunuz mu? Kulak çubuğunu asetona batırın ve sadece yaranın üzerine cildinize temas ettirmeden uygulayın, uçuk geçene kadar günde 2 defa uygulayabilirsiniz. Ancak uçuğa temas eden pamuğu asetona tekrar batırmayın ki virüs geçmesin.

Bir pamuğu top haline getirin, el temizleme jelini pamuğa bir miktar dökün. Virüsün yayılmasını önlemek ve hızla iyileşmesini sağlamak için doğrudan uçuk üstüne uygulayın. Bunu günde 2 defa ağrınız dinene kadar uygulayın.

Kulak çöpünü ucuna az miktarda çay ağacı yağı damlatın ve uçuk üzerine uygulayın. Başka bir yöntem ise nane yağı , ilk olarak uçuk ve çevresini ılık su ile durulayın, pamuk üzerine nane yağı dökün ve uçuk üzerine uygulayın.

Yine dezenfekte özelliği olan elma sirkesi uçuk için birebirdir. Pamuğu sirke ile ıslatın, uçuk üzerinde sirkeli pamuğu 15 dakika tutun , rahatladığını göreceksiniz.

Bir miktar buzu havlu veya pamuklu bir bezin içine koyun 5 dakika aynı yerde tutun. Son önerimiz ise sarımsak. 1 diş sarımsağı ezin ve uçuk bölgesine uygulayın ve 5-10 dakika bekleyin. Sarımsak hem şişkinliği azaltacaktır, hem de uçuğu iyileştirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir