Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Egzama İçin Doğal Çözümler

Egzama adını hepimiz duymuşuzdur. Bu rahatsızlık halk arasında oldukça yaygın olarak görülmektedir. Egzama; cilt kuruluğu, kaşıntı ile ortaya çıkan, kuru, hassas cilde sahip ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde görülebiliyor, hem de çok yaygın olarak.

Çocuklarda görülme oranı %20, yetişkinlerde ise %4 tür. Oldukça yoğun bir kaşıntıya olan egzama çok fazla rahatsızlık verir. Bir çok nedeni olmasına rağmen en temel 2 nedeni vardır, genetik ve alerjik olan nedenler.

Vücudunuzdaki yağ dengesi bozulduğu zaman egzama oraya çıkar. Egzama sadece kaşıntıya ortaya çıkmaz, tahriş , kızarıklık, döküntü , kuruma şeklinde de ortaya çıkar. Öncelikle biraz nedenlerine bakalım ve daha sonra bitkisel önerilerimiz olacak.

En önemlisi genetik faktör. Anne ve baba da olan egzama çok yüksek ihtimalle çocuğa da geçecektir. Egzamanın en büyük dostu strestir. Stresli ve endişeli durumlarda egzamanın ortaya çıkması çok daha kolaydır.

Cilt kendini tahriş eden sabun, şampuan ve deterjan gibi maddelere tepki vererek egzamanın ortaya çıkmasına vardım olur. Bu ve bunun gibi nedenler egzamanın ortaya çıkmasına neden olur.

Biz sizlere bugün egzama için doğal çözümler sunacağız. İlk önerimiz beyaz dut. Yarım litre suyu kaynatın, içerisine bir avuç beyaz dut kurusu ilave edip 7 dakika hafif ateşte kaynatın.

Kaynayan dut suyuna elinizi yakmayacak sıcaklığa gelince egzamalı bu bölgeyi bu suya sokup 10 dakika bekletin ve çıkardıktan sonra en az 1 saat ellerinizi yıkamayın. Zaman dolunca elinizi durulayın.

Bunu haftada 3 kez mutlaka uygulayın. Sakinleştirici etkisiyle papatya egzamanın yatışmasına yardımcı olur. Her gün düzenli olarak kaynayan suya biraz papatya ekleyin.

10 dakika bekledikten sonra egzamalı bölgeyi bu suya söküp 10 dakika bekletip daha sonra elinizi durulayın. Bunların yanı sıra salatalık, adaçayı ve kekik, aynı safa bitkisi, ek olarak süt de egzama için en güzel bitkisel çözümlerdir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir