Güzellik,  Güzellik ve Sağlık

Eldeki Lekelere Bitkisel Çözümler

Yaşlanmanın etkisiyle ve gençlik yıllarında güneşe aşırı maruz kalan cildimizde zamanla kahverengi veya siyah lekeler görülmeye başlar, özellikle 40 yaş ve üzerinde görülür.

Hepimiz yada çoğumuz yüzümüze gösterdiğimiz özeni ellerimize göstermeyiz. Eldeki lekelerin oluşmasında genel olarak üç neden vardır. Genetik nedenler, güneşin etkisi, yaşla birlikte yaşlılık lekeleridir, bunun dışında karaciğer ile ilgili problemler elde kahverengi lekeler oluşmasına neden olur. Ellerde lekelerin izle evde uygulayabileceğiniz birkaç karışımla başa çıkabilirsiniz.

1 tatlı kaşığı karbonat ,1 tatlı kaşığı yoğurt bu iki malzemeyi karıştırın, ellerinize sürün. Kurudukça bir kat daha sürerek işlemi 3-4 kez tekrarlayın. Bu maskeyi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz. Her uygulamada lekelerin yavaş yavaş açıldığını göreceksiniz.

2 yemek kaşığı Hint yağı, 1 tatlı kaşığı limon suyu, 1 limon kabuğu rendesi, 1 tatlı kaşığı süt tozunu karıştırıp ellerinize sürün ve biraz bekletip peeling yapar gibi ovalayarak çıkarın. Bunu her akşam uygulamayı unutmayın. Uyguladıktan sonra ellerinize nemlendirici krem sürün.

Bir miktar kavun çekirdeği, 1 fincan kefir , 1 çay kaşığı bal , 1-2 damla limon suyunu karıştırın ve lekelere sürün, kuruduktan sonra elinizi hafifçe ıslanır ve ovarak çıkarın , ancak sonra yıkamayın. Bu maskeyi gece yatmadan önce uygulayın çünkü bu maskeden sonra güneşe çıkmamanız gerekir.

Bu karışımı hazırlayın ve bu karışımın 1 hafta buzdolabında muhafaza süresi vardır bu nedenle sürekli taze olarak hazırlamanıza gerek yoktur.

1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı , 15 damla lavanta yağı karıştırın ve bir krem kutusuna koyup her gece yatmadan ellerinize sürün.

1 soğanın suyunu çıkarın ve ellerinizdeki lekelere sürüp 20 dakika bekletin ve ellerinizi soğuk su ile yıkayın. Her gün düzenli olarak uygulayın.

Bir başka kolay yöntem ise bebek pişik kremi. Her akşam lekelere bebek pişik kremi uygulayın, lekelerin yok olduğunu göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.