Anne ve bebek

Emzirme Döneminde İlaç Kullanımı

Hamilelik düşünen anne adayları bu süreç içerisinde ilaç kullanmaktan sakınırlar. Hatta hamilelik belirtisini fark etmeden önce ağır ilaçlar kullanan ve daha sonrada bu dönemde hamile olduğunu öğrenen anneler kullandıkları ilaçların bebeğe olabilecek etkilerinden çok endişelenirler.

Hamilelik dönemi bitip emzirme dönemine geçildikten sonra aynı endişe devam eder. Çünkü bu sefer kullanılacak olan ilaçların etkin maddeleri süte karışarak bebeğe geçecek korkusu başlar.

Her ne kadar yapılan araştırmalara göre artık günümüzde birçok ilacın emzirme dönemine uygun olduğu açıklansa da , bazı ilaçlar etkin maddeleri nedeniyle doktorlar tarafından emzirme döneminde kullanılmaları önerilmez.

Neden bazı ilaçlar emzirme döneminde doktorlar tarafından tavsiye edilirken, bazı ilaçların kullanımı kesinlikle önerilmez bir göz atalım. Annenin fizyolojisinde bazı zararlı maddelerin meme içerisine girmesine izin vermeyen adına da “ Kan-meme bariyeri” denilen bir özellik vardır.

Kan-meme bariyeri , doğum sonrasındaki ilk bir kaç gün boyunca, suda çözünebilen moleküllerin süte kolayca karışmasına izin verir. Kısa bir süre sonra açık olan laktositler arasındaki boşluklar kapanır ve zararlı maddelerin süte geçişi engellenir .

Annenin doktora danışmadan bilinçsizce ilaç kullanımı bebeğinin gelişimini ve sağlığını olumsuz etkilerken aynı zamanda sütünün kesilmesine de neden olabilir. Kullanılan ilaçlar sütun tadını değiştirebileceği için bebek anneyi emmeyi reddedebilir.

Bununla birlikte annede oluşacak stres de sütün kesilmesine neden olacak başka bir sebeptir. Bu dönemde annenin kullanması gereken bir ilaç varsa anne emzirme den hemen sonra ilacı alabilir, böylece bir sonraki emzirmeye kadar ilacın etkisi geçmiş olur.

Ancak annenin kullandığı veya kullanmak zorunda kalacağı etkisi uzun süren bir ilaç varsa, anne, sütünü sağarak buzdolabında muhafaza ederek biberon yardımıyla bebeğini besleyebilir. Emzirme döneminde ağrı kesici olarak ise sadece doktorunuza önereceği parasetamol grubuna ait olan ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.