Anne ve bebek,  Güzellik ve Sağlık,  Sağlık

Emzirmenin Anneye Faydası Nedir?Hangi Hastalıkları Önler?

Bebeklerimiz dünyaya geldikten sonra en büyük endişemiz ve bazı anneler için sorunlu geçen bir dönemdir emzirme dönemi. Anne sütü ve emzirme sadece bebek açısından değil aynı zamanda anne açısından da çok faydalıdır.

Emzirmenin saymakla bitmeyen faydaları vardır. Bu nedenle emzirme dönemi Ne kadar uzun olursa anne ve bebek açısından o kadar yararlıdır. Doğum sonrası bazı anneler depresyona girebilir, emzirme bu dönemde anneyi olumlu yönde etkileyerek bu durumdan kolayca çıkmasını sağlar.

Emzirme rahim sağlığına da faydalıdır. Yapılan araştırmalara göre en az 1 yıl emzirmek meme kanseri riskini büyük oranda azalttığı sonucuna varılmıştır.

Emzirme doğum sonrası rahmin toparlanması yardımcı olur. Eminim bu bilgiyi çoğunuz ilk defa duymuştur ve şaşırmıştır. Emzirme sırasında vücudun salgıladığı oksitosin hormonu sayesinde rahim yenilenmesi sağlanır ve rahim hızla doğum öncesi haline döner.

Anneler hamilelik döneminde aldıkları kilolardan çok fazla şikayet ederler. Emzirme sırasında metabolizma normal zamandan daha hızlı çalıştığı için emzirme sayesinde bu kilolardan kolaylıkla kurtulurlar.

Uykuya dalmayı kolaylaştırır. Emzirme annede görülebilecek olası yumurtalık kanseri riskini düşürür. Şeker hastası bir annenin günlük insülin ihtiyacın azaltır. Romatizmal hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Yapılan araştırmalara göre 13 aydan daha fazla emziren kadınlarda romatizmal hastalıklara yakalanma riski diğer kadınlara göre yarı yarıya düşmektedir.

Emziren annelerin loğusalık döneminde kanamaları daha az olur ve emzirme döneminde adet görmeleri geciktiği için demir eksikliğine bağlı kansızlık oluşması azalır. Bu sayede anne anemi riskinden korunmuş olur.

Emzirmek anneye duygusal motivasyon sağlar. Bebeğinin kendi sütüyle beslendiğini gören annenin kendine güveni artar. Tip 2 diyabetine yakalanma riskini azaltır. Osteoporoz ( kemik erimesi ) riskini azaltır. İyi kolesterolü dengeler. Emziren annelerde kalp sorunu görülme olasılığı diğer annelere göre daha az olduğu saptanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir